Saeima šodien, 17. februārī, noraidīja lēmumprojektu par Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētājas Sanitas Osipovas apstiprināšanu Augstākās tiesas (AT) tiesneses amatā.
“Mēs pirmām kārtām arī gribētu pievienoties tam, ka mēs ļoti augstu vērtējam Sanitas Osipovas kompetenci un viņas līdz šim paveikto. Tomēr ir jautājumi, kas mums raisa pārdomas, un mēģināšu paskaidrot, kāpēc. Arī referents ziņojot minēja, ka ir augsti novērtējama kandidātes zinātniskā darbība. Un, ja mēs pavērtējam šo zinātnisko darbību, tā ir tiešām gan disertācijas tēma par valstspilsētu tiesībām… un citi jautājumi, kas ir dažādās publikācijās no Osipovas kundzes bijuši, iezīmē pilnīgi citu tiesību jomu, citu specializāciju, ne civillietas. Protams, tas mums raisa jautājumus, kāpēc tāda izvēle un tādā virzienā Osipovas kundze nolēmusi doties. Bet, vērtējot tālāk un jau daudz padziļinātāk un konsultējoties ar tiesību ekspertiem, mēs secinām, ka tā joma Augstākajā tiesā, kur Sanita Osipova plāno darboties, ir civiltiesību joma, un civiltiesību jomu pamatā regulē Civillikums. [..] Nav stāsts par Sanitas Osipovas kompetenci kā tādu, viņa tiešām izcila speciāliste ir, un viņas vieta Augstākajā tiesā noteikti ir rodama, bet ne šajā departamentā, mūsu ieskatā, jo tas var novest pie šī konflikta, par kuru es jau minēju – Augstākās tiesas lēmumiem, kas, ļoti iespējams, varētu būt tādi, kas jau iejaucas parlamenta kompetences jautājumos un neatbilst nedz parlamenta vairākuma viedoklim, nedz arī sabiedrības vairākuma viedoklim un rada nenovēršamu konfliktu jau pašā saknē,” pauda Viktors Valainis (ZZS).
Inese Lībiņa-Egnere (JV) gan aicināja atbalstīt Osipovas kandidatūru, norādot, ka “es saprotu, ka tuvojas vēlēšanas, bet, palūkojoties uz dažādu valstu, Eiropas Savienības valstu, ceļu un iestāšanos par tiesiskumu, demokrātiju un cilvēktiesībām, es esmu pārliecināta, ka mēs kā Saeima spēsim noturēt to, kas Latvijā ir ļoti liela vērtība. Mēs esam tiesiska valsts, mēs esam demokrātiska valsts. Un mēs zinām, ka tiesu vara ir neatkarīga. Un es tiešām ceru, ka no šīs Saeimas tribīnes mēs arvien vairāk dzirdēsim, ka tiesu varas neatkarība ir tā, kuru mēs katrs deputāts aizstāvam un kuru mēs nepārkāpsim. Es aicinu atbalstīt profesori Sanitu Osipovu ar ievēlēšanu Senātā.”
“Manuprāt, pēdējā aptuveni gada laikā, tiesneses Sanitas Osipovas publiskie izteikumi vairāk liecina par tādām politiskām atziņām, ideoloģiskām atziņām, nevis tiesiskām atziņām. Ja Sanita Osipova vēlas nodarboties ar politiku, ar likumdošanu, kas ir likumdevēja kompetence, tad šogad notiks saeimas vēlēšanas un Sanitai Osipovai, es pieņemu, ir visas iespējas kandidēt kādas liberālas partijas sarakstā, vai tie būtu progresīvie vai Jaunā Konservatīvā partija, vai Attīstībai/PAR!Bet tiesu varā tiesnešiem tomēr vajadzētu būt politiski neitrāliem,” pauda Jānis Iesalnieks (NA).
“Par” balsoja 40 deputāti, “pret” – 29, bet atturējās 16 parlamentārieši. Lai apstiprinātu Augstākās tiesas tiesnesi, tas jāatbalsta klātesošo deputātu absolūtajam vairākumam – proti, “par” būtu jābalso vairāk nekā nobalsojuši “pret” vai atturējušies.
Osipova 11. februārī beidza pildīt ST tiesneses amata pienākumus. ST tiesneša pilnvaru termiņš ir desmit gadi.
ST Sabiedrisko attiecību un protokola nodaļas vadītāja Dita Plepa vēsta, ka pašlaik plašāki komentāri no Osipovas nav iespējami, jo viņa atrodas atvaļinājumā ārzemēs.
Foto: F64