Svētdien, 5.novembrī, ekonomikas ministrijai bija jāpieņem lēmums atļaut vai neatļaut “Rīgas enerģijas” koģenerācijas stacijai pretendēt uz valsts atbalstu, vairākiem desmitiem miljonu turpmākajos gados. Ir aizdomas, ka ar uzņēmēju Māri Martinsonu saistītajam uzņēmumam radušās problēmas pabeigt staciju laikā un tests nav iziets godīgi, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.
Policijas sākusi kriminālprocesu par krāpšanu, taču ministrija negaidīs izmeklēšanas beigas. Tā gan par dažiem mēnešiem pagarinājusi lēmuma pieņemšanas termiņu, taču visdrīzāk uzņēmējam atņems tiesības pārdod elektrību par paaugstināto cenu.
Vai iespējams vairāku dienu testā pārbaudīt, ka ar degvielu darbināma automašīna var braukt ar 100 km stundā un kā tā iekļaujas pārējā satiksmē? Protams, var, taču ne tad, ja automašīnas degvielas bākā ir tikai 500 grami beznīna.
Tikpat maz ticama izskatās septembra beigās notikusī pārbaude, kam vajadzēja pierādīt, ka koģenerācijas stacija „Rīgas enerģijā“ ar 4 megavatu jaudu sākusi ražošanu. Ekonomikas ministrija ieguvusi ziņas, ka testa brīdī stacijas noslodze bija vien aptuveni 5%.
Pēc “Nekā personīga” sižetiem par uzņēmēju radošo pieeju jautājumam, kas ir koģenerācijas stacija, ekonomikas ministrija uzsāka pārbaudes ne tikai raidījumā minētajos uzņēmumos Rīgā, Saldus, Madonas, Amatas, Strenču un Cēsu novadā.
Šobrīd atklāti 20 uzņēmumi, par kuriem esot pamatotas šaubas, ka elektroenerģija ražota tikai uz testa brīdi, lai nezaudētu licenci vēlāk elektrību tirgot par paaugstināto tarifu. Vietās, kur it kā atrodas elektrostacijas, kas izgāja testus, joprojām ir pļavas un krūmi, vai būvniecība vēl tikai notiek.
“Ir pilnīgi skaidrs, ka uzņēmēji ir mēginājuši apiet normatīvo regulējumu, kā tas ir redzams „Rīgas enerģijas“ lietā, un ekonomikas ministrija ir pieļāvusi, ka tā ir tikusi maldināta par staciju nodošanu ekspluatācijā,” norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.
„Rīgas enerģija“ nav nodota ekspluatācijā. Uzņēmēju ministrijai nodotā „Sadales tīkla“ testa pēdējās dienās 26. un 27.septembrī filmētie video kadri neliecina, ka stacija strādā. Tā nedarbojās arī dienā, kad „Rīgas Enerģiju“ apmeklēja ekonomikas ministrijas kontroles grupa.
“Nekā personīga” rīcībā esošā informācija liecina, ka „Sadales tīkls“ „Rīgas enerģijai“ testu uzskatīja par sekmīgu, lai gan stacijas noslodze pārbaudes brīdī bija zema.
Līdzīgā pārbaudē vēl tikai pirms dažiem mēnešiem kādai citai koģenerācijas stacijai vismaz pusstundu bija „Sadales tīklam“ jādemonstrē, ka tā spēj darboties ar maksimālo atļauto jaudu. Tomēr par „Rīgas Enerģiju“ enerģētiķiem jautājumi neradās.
Valsts akciju sabiedrība „Sadales tīkls“ valdes priekšsēdētājs Andis Pinkulis: “Tas pierāda, ka ar tādu jaudu stacija ir strādājusi. Kas tieši ir strādājis, es negribētu spekulēt, ņemot vērā, ka ir kriminālprocess. Bet tas ir tas, ko mēs varam konstatēt, kā faktu, ko mūsu skaitītāji ir spējuši uzskaitīt. ”
Darbinieks, kurš apliecināja, ka Rīgas enerģijas stacija sākusi ražošanu koģenerācijā, vairs valsts akciju sabiedrībā nestrādā. Ienesīgo amatu atstājis arī atbildīgais par pieslēgumiem „Sadales tīklā“ valdes loceklis Rolands Lūsveris.
Piezīmes saņēmusi komisija, kas pirms testa klātienē bija staciju apskatīt. Bet „Rīgas enerģijai“ izsniegto atļauju „Sadales tīkls“ neanulē.
Uzņēmums aicināts testu atkārtot.
Ekonomikas ministrija atkārtota testa rezultātus vairs vērā neņems. Šonedēļ tai bija, vai nu jāļauj „Rīgas enerģijai“ pretendēt uz valsts atbalstu- aptuveni 40 miljoniem 10 gadu laikā, vai licence jāanulē.
Tā kā visa nepieciešamā informācija vēl nav savākta, ministrija par 4 mēnešiem pagarināja lēmuma pieņemšanu. No atbildīgās amatpersonas teiktā var saprast, ka uzņēmējam vērtīgā licence būs jāzaudē.
Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos Jānis Patmalnieks skaidro, ka šis ir pagarinājums, lai ekonomikas ministrija pilnvērtīgi varētu izvērtēt šo gadījumu un pārliecinātos, kādu lēmumu pieņemt. Kas ir tie pārkāpumi bijuši, kas ir pierādījumi un es pieņemu būs jāgatavojās tiesvedībai par šo gadījumu.
Citam uz valsts atbalstu pretendējušajam uzņēmumam „Briedis būve“ ražošanas uzsākšana bijusi apstiprināta vēl pirms bija beidzies 72 stundu mērījumu tests. Latvenergo meitas uzņēmums „Sadales tīkls“ to atklājis tagad, atļaujas parakstītāju atstādinājuši, atļauju anulējuši. Bet pēc tam atļauja „Briedis būve“ izsniegta no jauna.
„Sadales tīkls„ valdes priekšsēdētājs arī pēc ekonomikas ministra kritikas turpina apgalvot, ka viņu darbiniekiem nebija jāpārliecinās, vai stacija ir nodota ekspluatācijā, un vai tā vispār ir uzbūvēta vai tās vietā atrodas pārvietojams konteiners. Tā esot ministrijas interpretācija.
„Es negribētu piekrist, ka mēs esam ekonomikas ministriju mānījuši. Manā pusē bija jaunums, ka šī atļauja , ka viņi uz to paļāvās. Nevis bija citi uzraudzības mehānismi. Droši vien , ja mēs to būtu zinājuši agrāk, mēs būtu rīkojušies savādāk,” skaidro Pinkulis.
Citādi domā bijušais Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas priekšsēdētājs Valdis Lokenbahs, kurš pirms pieciem gadiem parakstīja pieslēgumu kārtību, pēc kuriem vadās „Sadales tīkls“.
“Ja testētājs, kas pieņem kādu jaudu, sarunājot ar otru pusi, gribēs kādus brīnumus uztaisīt, kā tas notika šinīs gadījumos, (jo es dzirdēju, ka vairāki pat tādi bijuši), tad nekādi reglamentējošie noteikumi nepalīdzēs,” norāda Lokenbahs.
Par vājo zaļās enerģijas ražotāju uzraudzību Ašeradens uzņemas tikai daļēju atbildību, jo, atnākot uz ministriju pirms pusotra gada, enerģētikas departaments esot bijis tikpat kā tukšs. Un jaunizveidotā komanda paļāvusies uz “Sadales tīkla” testiem, un ministrijas cilvēki klātienē nav pārliecinājušies, ka stacijas nav uzbūvētas.
“Mēs redzam, ka šie nav viens vai divi atsevišķi gadījumi. Mēs redzam, ka šī ir sistēmiska rīcība un, ka katram Latvijas iedzīvotājam šis ir no sava elektrības rēķina jāapmaksā. Es uzskatu, ka šī situācija ir nepieņemama. Tāpēc aicinu “Latvenergo” padomi izvērtēt, vai Pinkuļa kungs var palikt amatā vai nē,” norāda Ašeradens.
“Latvenergo” padome šajā otrdien sanāca kopā, taču jautājumu par “sadales tīkla” vadītāja atbilstību amatam deleģēja valdei. Trešdien Andis Pinkulis no amata atkāpās.
“Nekā personīga” zināms, ka “Latvenergo” padome uzdevusi neatkarīgam auditoram PricewaterhouseCoopers izvērtēt “Sadales tīkla” darbību un iespējamos pārkāpumus. Starpziņojums būs 9.novembrī.
Ministru prezidents, kurš pēc notikušā atradās ārpus valsts, ir apņēmies sekot līdzi tam, lai izmeklēšana notiktu visos nepieciešamajos līmeņos un neviens, kura vaina tiks konstatēta, nepaliktu nesodīts.
Šī esot bezprecedenta situācija, kad tikusi šķiesta nodokļu maksātāju nauda un, ja kādā no pārbaudēm tikšot konstatēta Ekonomikas ministrijas vai kādas citas atbildīgās valsts iestādes amatpersonu nolaidība vai ļaunprātība, sekošot atbilstoša reakcija.
Foto: Sadales tīkls