Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Ministru padomes sanāksmē šajās dienās tiks parakstīta konvencija, kas ierobežos iespējas izvairīties no nodokļu samaksas.
7. un 8. jūnijā Parīzē, Francijā, norisināsies Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ministru padomes sanāksme, kurā Latviju pārstāvēs ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.
Kā intervijā Latvijas Radio pastāstīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, sanāksmes laikā tiks parakstīs OECD Daudzpusējā konvencijā nodokļu bāzes samazināšanas un peļņas novirzīšanas novēršanas pasākumu ieviešanai. Konvencija paredz efektīvāku jau esošo divpusējo nodokļu līgumu piemērošanu, novēršot iespējas izvairīties no nodokļu nomaksas.
“Mēs labi zinām, ka tā mums arī ir nopietna problēma ik pa brītiņam, ka mūsu uzņēmēji arī bieži vien nodibina kompānijas, reģistrē tās kaut kur ārpus Latvijas un pēc būtības izvairās no nodokļu maksāšanas,” skaidroja ministrs.
Viņš uzsvēra, ka tiek veidots vēl viens starptautisks instruments, lai maksimāli samazinātu negodprātīgu cilvēku iespējas izmantot ārzonas, lai ar to palīdzību izvairītos no nodokļu samaksas. Jaunais instruments arī Latvijā kā OECD dalībvalstī samazinās iespējas izvairīties no nodokļu samaksas kā Latvijas kapitāla uzņēmumiem, tā arī uzņēmumiem, kuri Latvijā strādā un kuru mātes uzņēmumi atrodas citā valstī.
Kā atklāja ministrs, konvencija paredz, ka tajā valstī, kur uzņēmums naudu ir nopelnījis, tur arī ir jāsamaksā nodokļi. “Mums kā mazai valstij, kurai bieži vien nav iespēju izsekot darījumiem kaut kur tālu no Latvijas, šis ir labs solis,” uzskata ministrs.
Pēc konvencijas parakstīšanas OECD sekos tās ratifikācijas process. Konvencija līdz ar to nonāks arī Latvijas parlamenta dienaskārtībā. Tad, kad konvencija būs ratificēta vairākās OECD dalībvalstīs, tā sāks darboties.
Kā zināms, Latvija pirms nepilna gada kļuva par pilntiesīgu dalībvalsti Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā.
Ministru prezidents Māris Kučinskis un OECD ģenerālsekretārs Anhels Gurija (Angel Gurría) 2. jūnijā Parīzē parakstīja Līgumu par Latvijas pievienošanos OECD. Savukārt 16. jūnijā Saeima pieņēma likumu “Par 1960. gada 14. decembra Konvenciju par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizāciju un Līgumu par Latvijas Republikas pievienošanās Konvencijas par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas nosacījumiem”, kurš stājās spēkā 30. jūnijā.
Ministru prezidents norādīja, ka dalība OECD ir bijis Latvijas mērķis jau divdesmit gadus, bet tas nekad nav bijis pašmērķis. “Latvijas pievienošanās process OECD jau ir devis konkrētus ieguvumus un uzlabojumus – tas ir bijis dzinējspēks valsts kapitālsabiedrību pārvaldes reformai un kalpojis kā papildu stimuls, lai celtu mūsu kapacitāti cīņā ar kukuļošanu starptautiskajos biznesa darījumos,” sacīja Kučinskis.