Šodien noslēdzas Grieķijas aizdevumu programma, kuras laikā tā saņēma vairāk kā 300 miljardus eiro lielu finansiālu palīdzību no Eiropas. Nesen Grieķija saņēmusi noslēdzošo – 15 miljardu eiro – maksājumu no valsts glābšanas programmas.
Eirozonas valstu finanšu ministri jūlijā pieņēma lēmumu izbeigt aizdevuma programmu Grieķijai, kura tika uzsākta pirms astoņiem gadiem Grieķijas finanšu krīzes dēļ. Pirms tam vēl izmaksāts pēdējais maksājums – 15 miljardi eiro, apmaiņā pret kuru Grieķija apņēmusies īstenot vairākus nozīmīgus pasākumus.
Grieķija šo naudu tērēs, lai uzlabotu nodokļu politiku, cīnītos pret nodokļu nemaksāšanu, sāktu valsts ienākumu reformas un samazinātu slikto kredītu apjomu.
Lai arī Eiropas Savienības (ES) iestādes šobrīd pauž prieku par Grieķijas ekonomikas atlabšanu, ekonomisti uz nākotni raugās ar zināmu piesardzību. Vairums ekspertu pauduši, ka Grieķija nākotnē sastapsies ar jauniem sarežģījumiem, it īpaši tad, kad Grieķija atgriezīsies pie ierastā izaugsmes tempa, valdībai nāksies aizņemties ievērojamus līdzekļus, lai atmaksātu iepriekšējos parādus.
Skeptiski uz nākotni raugās arī Starptautiskais Valūtas fonds (SVF), kas brīdinājis, ka valsts parāds tuvākajos gados var izraisīt būtiskas problēmas valstī.
Grieķija kopš 2010.gada ir saņēmusi miljardiem eiro trijās starptautiskās glābšanas programmās. Trešā glābšanas programma, kuru pašlaik finansiāli atbalsta Eiropas Savienības (ES) valstis, bet ne Starptautiskais valūtas fonds (SVF), ilgs līdz šī gada 20. augustam.
Kā zināms, atkārtoti ievēlētais Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs panāca vienošanos ar starptautiskajiem kreditoriem par aizdevumu uz trīs gadiem 86 miljardu eiro apmērā, kuru saņems apmaiņā pret ekonomiskām reformām.
Saskaņā ar aizdevumu programmu, Grieķijai ir jāīsteno virkne mērķu un reformu, lai iegūtu aizdevumu.
Foto: Pixabay