NMPD: Veselības nozares finansējuma problēmas varētu risināt ar obligāto veselības apdrošināšanu

Veselības nozares finansējuma problēmas varētu risināt ar obligāto veselības apdrošināšanu, jo patlaban neesot cita plāna, kur rast nepieciešamos simtus miljonus eiro nozares finansēšanai, šorīt intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” atzina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Sarmīte Villere.

Villere atzina, ka veselības nozarē ir divas galvenās problēmas – pakalpojumu pieejamība un nozarē strādājošo darba samaksa. Runājot par veselības nozares finansējuma problēmām, NMPD direktore atzina, ka to varētu risināt ar obligāto veselības apdrošināšanu, jo patlaban neesot cita plāna, kur rast nepieciešamos simtus miljonus eiro nozares finansēšanai.

NMPD direktore nepiekrīt, ka veselības nozares finansēšanā vajadzētu piedalīties arī pacientiem, par galveno iemeslu minot viņu zemo maksātspēju. “Politiski jāskatās, kur varētu ņemt naudu. Varbūt no ārējā parāda pieauguma, aizņemšanās no Pasaules Bankas, nevis ņemt no pacientiem. Ja cita varianta nav, tad politiski jāpaziņo nelāgs lēmums par pacientu līdzmaksājumu,” teica Villere.

Viņa atzina, ka NMPD atbalstīs jebkuru veselības nozares finansējuma modeli, kas veicinātu veselības pakalpojumu pieejamību pacientiem.

Veselības ministre Anda Čakša, diskutējot par veselības nozares finansējumu, informēja par ministrijas atbalstīto priekšlikumu samazināt darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes, vienlaikus ieviešot valsts obligātās apdrošināšanas veselības iemaksas. Šāds modelis balstās uz vienlīdzības principa saglabāšanu visiem valsts iedzīvotājiem un paredz papildus esošajam nozares budžetam veselībai novirzīt vēl 1% no sociālās apdrošināšanas iemaksām. Tas nozīmētu, ka neatkarīgi no personas ienākuma līmeņa, veselības stāvokļa vai vecuma, pacientam tiktu nodrošinātas vienlīdzīgas iespējas saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, un tās netiktu tieši sasaistītas ar katra indivīda veiktās samaksas apjomu vai apdrošināšanu. Ieviešot konkrēto modeli, tiktu nodrošināta iedzīvotāju finansiālā aizsardzība, saglabājot vienoto pakalpojumu apmaksas daļu un pasūtītāju – Nacionālo veselības dienestu. Šāds modelis atbilst arī Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām.

Anda Čakša uzsvēra, ka galvenais uzdevums līdz ar veselības aprūpes sistēmas reformu ir panākt iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto dzīves gadu pagarināšanos, novēršamas mirstības samazināšanos un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanos. Panākt to ir iespējams skaidri nodefinējot no valsts budžeta apmaksājamā veselības aprūpes pakalpojumu standartu, kvalitātes prasības un nodrošinot uzraudzību šo kritēriju izpildei, pie kā jau ir uzsākts darbs kopīgi ar nozares profesionālajām organizācijām.

Foto:milca_tm/https://pixabay.com/en/users/milca_tm-2254961//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/