Jaunais koronavīruss “Covid-19” nav nekas tāds, no kā cilvēkiem vajadzētu ārkārtīgi baidīties, taču piesardzība ir jāsaglabā, piektdien intervijā TV3 uzsvēra Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule.
Viņa informēja, ka darbu ir sākusi speciāla brigāde, kas dosies pie cilvēkiem, kuri tikko atgriezušies no koronavīrusa skartajiem reģioniem. “Cilvēkiem nav jādodas pie ģimenes ārsta,” uzsvēra Cipule.
Cipule uzsvēra, ka NMPD nevienu no zvaniem, kad tiek paustas bažas par iespējamu inficēšanos ar “Covid-19”, neuzskata par nepamatotu izsaukumu, jo tieši šādu rīcību – konsultēties šaubu gadījumā – prasa starptautiskie standarti cīņai ar infekciju. Tajā pašā laikā NMPD vadītāja aicināja nezvanīt dienestam tos cilvēkus, kuriem nav nekādu slimības simptomu.
Viņa atzina, ka visai lielā panika par “Covid-19” šķiet saprotama, jo ir ļoti saprotamas cilvēku bažas par nezināmo, un jaunais vīruss joprojām ir vērtējams kā tāds. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka “Covid-19” nav nekas tāds, no kā cilvēkiem vajadzētu ārkārtīgi baidīties, taču piesardzība ir jāsaglabā.
Kā zināms, Latvijā līdz šim nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusu. Iepriekšējā diennaktī veikti 23 laboratoriskie izmeklējumi uz COVID-19, 22 no tiem ir negatīvi, bet vienam vēl tiek gaidīts gala rezultāts.
Koronavīrusi ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā. Tie var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnus saslimšanas gadījumus iepriekš ir izraisījis SARS koronavīruss, kura rezervuārs dabā ir cibetkaķi un, iespējams, sikspārņi, un MERS koronavīruss, kura infekcijas rezervuārs dabā ir vienkupra kamieļi.
COVID-19 infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms, iespējams, ka tā arī ir zoonoze, jo daļa saslimušo bija saistīti ar Uhaņas Dienvidķīnas Jūras produktu un dzīvnieku tirgu. Ir apstiprināta COVID-19 pārnešana no cilvēka uz cilvēku, tomēr, lai pilnībā novērtētu infekcijas izplatīšanās ceļus un riskus, ir nepieciešams vairāk informācijas.
Pasaules Veselības organizācija un Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs nav noteicis ierobežojumus ceļošanai un tirdzniecībai. Eiropas Komisija noteikusi, ka katrs ievests COVID-19 infekcijas gadījums ir pakļauts epidemioloģiskajai uzraudzībai.