Lai arī ir pagājis vairāk nekā pusotrs gads kopš ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC), balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, noteicis sankcijas pret Ventspils mēru Aivaru Lembergu un viņa kontrolētajiem uzņēmumiem, šie uzņēmumi joprojām strādā, nejūtot nekādu sankciju ietekmi. Tas, protams, aktualizē jautājumu par to – kā šiem uzņēmumiem izdevies sankcijas apiet?
Kā zināms, saskaņā ar noteiktajām sankcijām bloķēti visi Lemberga īpašumi, daļas īpašumos un tieši vai netieši individuāli vai ar citu personu starpniecību piederošās struktūras, un par tām jāziņo OFAC.
Tāpat no paziņojuma par sankcijām gluži loģiski izriet, ka ASV noteiktās sankcijas attiecas arī uz uzņēmumiem Latvijā, kuros Lembergs ir patiesais labuma guvējs, piemēram, AS “Ventbunkers”, AS “Ventspils tirdzniecības osta”, AS “Kālija parks” un citiem.
Arī Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pārstāvji apliecinājuši, ka ASV sankcijas ir vērstas pret visiem uzņēmumiem, kurus kontrolē sankcionētā persona, kas nozīmē, ka sankcijas attiecas arī uz citiem uzņēmumiem, kuri atrodas Lemberga kontrolē un kuros viņš skaitās patiesais labuma guvējs. Bankām no 2019. gada 9. decembra bija jāpārbauda visi darījumi un klienti, kur iespējama dominējoša Lemberga ietekme.
Pēc pusotra gada gan nākas secināt, ka sankcijas pilnā mērā piemērotas tikai Lembergam un viņa ģimenei – iepriekš nosauktie uzņēmumi turpina aktīvi vai mazāk aktīvi darboties, – noteiktās sankcijas tos tikpat kā nav ietekmējušas.
Tas, protams, rada neizpratni – kā šiem uzņēmumiem izdevies apiet sankcijas? Vai tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) par to ir informēts? Un, ja tā, tad varbūt viņš pats ir bijis ieinteresēts, lai šo uzņēmumu darbību neierobežotu ASV sankcijas? Tādā gadījumā gan šeit, iespējams, būtu jārunā par korupcijas riskiem.
Un vēl viens jautājums – kāpēc aizvien nav sekojusi rīcība no Ārlietu ministrijas, kas ir atbildīga par sadarbību ar mūsu stratēģisko partneri ASV? Vai tai, tāpat kā Tieslietu ministrijai, ir vienalga par sankciju piemērošanu pilnā apmērā?
Jāatzīmē, ka savos vārdos par Lemberga ietekmes mazināšanu gan Bordāns, gan ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) bijuši skaļi, taču tad kāpēc šie uzņēmumi, par spīti sankcijām, joprojām turpina darboties?
Lai arī nenoliedzami, katrs strādājošs uzņēmums ir pienesums Latvijas ekonomikai un nekādā veidā nebūtu vēlama šo uzņēmumu slēgšana, jo tās tomēr ir darbavietas un iztikas avots daudziem ventspilniekiem, vismaz skaidru atbildi uz šiem jautājumiem ikviens ir pelnījis.
Jo kā tas sanāk? ASV sankcijas ir spēkā, Lembergs kā patiesais labuma guvējs Uzņēmumu reģistra datos ir norādīts, bet tas arī viss – sankcijas uz šiem uzņēmumiem neattiecas. Vai tam ir loģisks izskaidrojums? Vai Latvijas valdība ir izpildījusi ASV prasības pilnībā? Un ko par to saka pati ASV? Vai tai nebūs nepatīkams pārsteigums, uzzinot, ka Tieslietu ministrija nav bijusi uzdevumu augstumos un palaidusi garām tik svarīgu punktu kā ierobežot to uzņēmumu darbību, kuros Lembergs norādīts kā patiesais labuma guvējs?
Acīmredzami – jautājumu ir vairāk nekā atbilžu. Vai nav pēdējais laiks ieviest skaidrību?