Premjers Māris Kučinskis (ZZS) nav gatavs atteikties no koalīcijas partiju panāktās vienošanās par nodokļu reformu un sākt diskusijas no jauna.
Kā šorīt intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” pauda premjers, valdība nav gatava atteikties no aizsāktās nodokļu reformas un pēc uzņēmēju organizācijas vēlmēm sākt diskusijas par šo jautājumu “no baltas lapas”.
“Koalīcija jautājumā par reformām pašlaik ir vienota,” uzsvēra Ministru prezidents.
Viņš norādīja, ka jau pirmdien koalīcija pieliks punktu visām sarunām par reformām. Tad sākšoties darbs Saeimā, kas vasarā pulcēšoties uz vairākām ārkārtas sēdēm, lai līdz augusta beigām vai septembra sākumam pabeigtu darbu nodokļu reformu jomā.
Kā ziņots, koalīcijas partneri ir panākuši vienošanos par sociālo iemaksu pieaugumu, savukārt par lielāku iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) likmes progresivitāti diskusijas vēl turpināsies
Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) gan aicina koalīcijas padomi sēsties pie galda un atgriezties pie valdībā apstiprinātā vidēja termiņa nodokļu stratēģijas rāmja, lai lemtu par tālāko tā virzību un likumprojektu kvalitatīvu izstrādi. Uzņēmēju organizācija uzskata, ka publiski izskanējušās iniciatīvas ir tieši vērstas uz darbaspēku nodokļu palielinājumu, no kā cietīs visi iedzīvotāji, samazinoties ikmēneša ieņēmumiem.
Kamēr tika pildīts valdības rīcības plānā noteiktie uzdevumi, kā arī LTRK un citu organizāciju pērn augustā parakstītā vienošanās, kuras uzdevums bija vidēja termiņa nodokļu politikas izstrāde, pārnesot nodokļu slogu no darbaspēku uz ienākumiem no kapitāla un kapitāla pieaugumu, patēriņu, nekustamo īpašumu un dabas resursu izmantošanu, tikmēr biedrība atbalstīja centienus un iniciatīvas uzlabot situāciju valstī. Norisinājās kopīgs intensīvs darbs Finanšu ministrijā un pēc tam arī Premjera vadītajā darba grupā, nonākot pie visām pusēm atbalstāmas stratēģijas. Pašreiz, kad vidēja termiņa nodokļu reformas pamatnostādnes guvušas apstiprinājumu valdībā, koalīcijas padomē tā tiek pārveidota, ieviešot dažādus papildu nodokļus, jo īpaši darbaspēkam, virzot arī tādas iniciatīvas, kas kopumā paveikto darbu kropļo un tādējādi nesasniedz nodokļu reformas mērķi.
LTRK uzskata, ka darbaspēka nodokļu celšana veicinās ēnu ekonomiku, nodokļu slogs tiks uzlikts tiem, kas jau līdz šim maksāja nodokļus, paredzot, ka samazināsies uzņēmumu konkurētspēja, kā rezultātā iedzīvotājiem samazināsies ienākumi un turpināsim iesākto ceļu, kļūstot arvien vājāki Baltijā. Tas savukārt veicinās cilvēku aizbraukšanu, iekšējā patēriņa kritumu un biznesa vides attīstības būtisku bremzēšanos.
Latvijas lielākā uzņēmēju organizācija aicina atgriezties pie jau Ministru kabinetā apstiprinātajām pamatnostādnēm, samazinot darbaspēka nodokļus un izlīdzinot kapitāla un ienākumu nodokļu likmes.
Foto: Valsts kanceleja