Saņemot paziņojumu par nekustamā īpašuma nodokli (NĪN), daudzas ģimenes ir šokā: lai gan tika deklarēts, ka mājokļu kadastrālā vērtība tikpat kā nav mainījusies, nodokļa summa atsevišķām mājsaimniecībām pieaugusi pat četrkārt.
Nekustamā īpašuma nodokļa kāpumu šogad piedzīvoja gan lauku zemju īpašnieki, gan arī atsevišķu pašvaldību privātmājās un saimnieku mājās dzīvojošie, kā arī tukšo dzīvokļu turētāji.
Stāvvieta vērtīgāka nekā dzīvoklis?
Ķekavas novada Titurgas māju (Gobu iela 1) iedzīvotāji šogad saņēmuši divus paziņojumus par nekustamā īpašuma nodokli – vienu kā parasti par savu dzīvokli, bet otru – par īpašumu Gobu ielā 1147. Titurgas māju iedzīvotāji neziņā rausta plecus, kāpēc šogad jāmaksā vēl kaut kāds papildu nodoklis. Sievietei, kura arī dzīvo Titurgas mājās, papildus sava dzīvokļa nekustamā īpašuma nodoklim šogad liek piemaksāt vēl 57 eiro par viņai nezināmu īpašumu. Ķekavas domē skaidrojuši, ka tas ir nekustamā īpašuma nodoklis par stāvvietu. Mājas iemītniekiem šķita neticami, ka nodoklis par automašīnas stāvvietu var būt lielāks nekā, piemēram, nodoklis par divistabu dzīvokli Rīgā.
Valsts zemes dienesta sabiedrisko attiecību vadītāja Sandra Vīgante skaidroja, ka dzīvojamās telpas kadastrālā vērtība šajā gadījumā ir 387 eiro/m2, bet autostāvvietu kadastrālās vērtības aprēķinā piemēro samazinošo koeficientu 0,3, un rezultātā autostāvvietas kadastrālā vērtība ir 117 eiro/m2 – par 70% zemāka nekā dzīvojamās telpas vērtība. «Tomēr jāņem vērā, ka pie nodokļa aprēķina šī proporcija nesaglabājas. Nekustamā īpašuma nodokļa administrēšana ietilpst pašvaldības kompetencē. Pašvaldība to dara atbilstoši likuma Par Nekustamā īpašuma nodokli 3. pantam un, iespējams, atbilstoši pašvaldības saistošajiem noteikumiem. Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, dzīvoklim varētu būt piemērota nodokļa likme 0,2% no kadastrālās vērtības. Savukārt pazemes autostāvvietas kopējā platība ir lielāka par 2000 m2, un tās kadastrālā vērtība pārsniedz likumā noteikto slieksni 56 915 EUR, pie kura nodokļa likme palielinās no 0,2% uz 0,4%–0,6%. Zemei NĪN ir 1,5%,» sacīja S. Vīgante.
Arī Ķekavas novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Vineta Bērziņa atzina, ka īpašums Gobu ielā 1147 ir pazemes autostāvvieta un pagraba telpas. Nodoklis par šo īpašumu tiek aprēķināts, kopējo nodokļa summu sadalot proporcionāli katra īpašnieka domājamai daļai. Nodoklī samaksājamā summa ir tik liela, jo nodoklis aprēķināts no kopējās šī īpašuma kadastrālās vērtības. Tā kā šī īpašuma kadastrālā vērtība ir 275 223 eiro, tad saskaņā ar likumu Par nekustamā īpašuma nodokli tam ir jāpiemēro progresīvās likmes, respektīvi, līdz 56 915 eiro – 0,2% likmi, no 56 915 eiro līdz 106 715 eiro – 0,4% likmi, bet virs 106 715 eiro – 0,6 % likmi. Kopumā par šo īpašumu nodoklī ir jāsamaksā 1194,23 eiro, bet konkrētajam dzīvoklim kopā ar nodokli par šo īpašumu – 57,27 eiro.
Nekustamo īpašumu portālos joprojām piedāvā dzīvokļus Titurgas mājās, solot iespēju dzīvot mūsdienīgā māju kompleksā skaistā vietā ar mierīgu un sakoptu apkārtni, tajā skaitā ar rotaļu laukumu bērniem, apstādījumiem, bruģētiem celiņiem, pazemes autostāvvietu. Diemžēl jārēķinās, ka par šīm ekstrām būs jāmaksā arī nekustamā īpašuma nodoklis.
Starp pašvaldību dzirnakmeņiem
Pagājušā gada nogalē Rīgas dome paziņoja, ka ar 2016. gadu, piemērojot nekustamā īpašuma nodokli par mājokli, mājokļos, kuros neviens nebūs deklarēts, nekustamā īpašuma nodokli par zemi aprēķinās 1,5% apmērā no kadastrālās vērtības līdzšinējo 0,2% līdz 0,6% vietā. Savukārt uz dzīvokļu īpašumos nesadalītām daudzdzīvokļu mājām 0,2–0,6% likme tiks aprēķināta par 50 m² uz katru deklarēto personu, bet par platību virs tās – 1,5% likme. Uzzinot šos striktos noteikumus, daļa steidza deklarēties Rīgā.
Līdzīgus noteikumus pērn gada nogalē pieņēma arī Carnikavas dome, proti, dzīvojamām mājām, kur uz 2016. gada 1. janvāri nebūs deklarēta neviena persona, NĪN likme būs 1,5% no ēkas kadastrālās vērtības.
NRA.lv lasītāja, vientuļā pensionāre Dzidra, kura dzīvo Rīgā, bet pēc vīra nāves mantojusi dārza mājiņu Garkalnē, ir kā starp diviem dzirnakmeņiem – kod kurā pirkstā gribi, visi sāp.
Taču, gaidot paziņojumu no Carnikavas domes par nekustamā īpašuma nodokli, viņa nebija iedomājusies, ka tas būs tik sāpīgi – nodoklis par 600 kvadrātmetru zemes pleķīti un ziemā neapdzīvojamu dārza māju šogad pieaudzis līdz 369 eiro. Pensija ir 241 eiro, un kundzei jālieto dārgas zāles veselības problēmu dēļ, viņa nezina, kā lai samaksā. Vienīgā atbilde no Carnikavas domes bijusi – pārdodiet vai deklarējieties!
Taču Dzidras kundze, kurai apritējuši jau 84 gadi, ir vientuļa, tāpēc viņa nevar vienlaikus deklarēties abos īpašumos. Taču abas pašvaldības šajā ziņā ir nepielūdzamas – vai nu deklarējies, vai maksā 7,5 reizes augstāku nodokli. Rīgas dome vientuļiem pensionāriem gan piešķir 50% atlaidi NĪN.
«Garciemā ir daudz šādu veču, kuriem ar nekustamā īpašuma nodokli Carnikavas dome grib atņemt pēdējo centu. Cits esot pat ģībis,» atklāj Dzidra. Vai tiešam Dzidras kundze un citi vientuļie pensionāri nav pelnījuši mūža nogalēs vasaras pavadīt svaigā gaisā?
Carnikavas novada domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Sandra Baltruka atzina, ka saprot šo situāciju, tomēr, no otras puses, esot jāapzinās, ka arī Carnikavas novada pašvaldībai ir jārūpējas par saviem iedzīvotājiem, jānodrošina dažādi pakalpojumi, infrastruktūra u.c. 2015. gada beigās Carnikavas novadā bija vairāk nekā 3000 mājokļu, kuros neviena persona nebija deklarējusi savu dzīvesvietu, lai gan tur dzīvo cilvēki un vēlas saņemt pašvaldības pakalpojumus. Lai būtu iespējams attīstīt infrastruktūru (izbūvēt ceļus, apgaismojumu, centrālos ūdensvadus un kanalizāciju u.c.), tur ieguldīt pašvaldības līdzekļus, īstenot dažādus projektus ar ES un citu ārējo fondu līdzfinansējumu, viens no kritērijiem ir deklarēto iedzīvotāju skaits.
Dzidras kundze gan nekādus uzlabojumus dārzkopības kooperatīva Liesma infrastruktūrā nav manījusi, tieši otrādi – situācija ir pasliktinājusies – ielu apgaismojums atslēgts, ceļi grambaini un lietus laikā pārplūduši.
«Ja kundze ir vientuļa, deklarējoties savā īpašumā Carnikavas novadā, viņai būtu tiesības saņemt atvieglojumus 70% no taksācijas gadā aprēķinātās NĪN summas par nekustamo īpašumu. Šādu atvieglojumu piemērošanu nestrādājošiem vientuļiem pensionāriem, kuriem nav Civillikumā noteikto likumisko apgādnieku – laulātā, pirmās pakāpes lejupējo radinieku –, nosaka pašvaldības saistošie noteikumi Par nekustamā īpašuma nodokli un nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piemērošanu Carnikavas novadā,» uzsvēra S. Baltruka.
Nākotne vēl dramatiskāka
Taču arī deklarēšanās nav universālas zāles pret nodokļa kāpumu. Carnikavas dome, piemēram, sākot ar 2016. gadu, piemēro 3% nodokli būvēm, kuras astoņu gadu laikā oficiāli nav pabeigtas. Taču Carnikavas novadā ir virkne privātmāju, kuras saimnieki nav varējuši nodot ekspluatācijā. Viens no iemesliem – kaimiņu iebildumi par būves atrašanos par daudz tuvu viņu īpašumam. Pat ja pieļaujamais attālums ir pārsniegts par pāris centimetriem, kaimiņi nepiekrīt saskaņošanai un būvi nodot nevar. Arī šādos gadījumos saimniekiem jārēķinās ar paaugstinātu nodokļa likmi, ja būs pagājuši astoņi gadi kopš būvdarbu uzsākšanas.
Arī rīdziniekus, kuri dzīvo dzīvokļu īpašumos nesadalītās vairākdzīvokļu mājās, no paaugstinātas nodokļa likmes ne vienmēr glābs deklarēšanās, jo šajos gadījumos nodokli 0,2–0,6% rēķinās par 50 m2 uz vienu personu. Pārējai ēkas platībai piemērojamā nodokļa likme ir 1,5% no kadastrālās vērtības. Savukārt nākamgad vienai deklarētai personai šādos īpašumos piekritīs 40 m2, bet 2017. gadā – tikai 30 m2. Tāpat cietīs arī privātmājas, kas pagājušajā gadsimtā būvētas kā vairāku dzīvokļu mājas. Šāda specifiska apbūve ir, piemēram, Teikas apkārtnē.
Ilze Šteinfelde
Foto:moerschy/https://pixabay.com/en/users/moerschy-127417//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/