Mikrouzņēmuma nodokļa sistēmu varētu reorganizēt, to pārveidojot par skaidru pašnodarbinātā sistēmu, intervijā Latvijas Radio atzina Finanšu ministrijas (FM) parlamentārais sekretārs, Saeimas deputāts Atis Zakatistovs (“KPV LV”).
Lai arī jau šogad bija paredzēts izvērtēt esošo nodokļu reformu un nākt klajā ar priekšlikumiem attiecībā uz jaunajām nodokļu pamatnostādnēm, valsts nodokļu politikas pamatnostādņu izstrādes termiņu, visticamāk, pārcels uz nākamo gadu. Tā vietā tiks izvērtēti nodokļu atvieglojumi.
“No dienaskārtības tas [nodokļu reformas pārskatīšana] nav pazudis. Atnāca tikai “tante” pandēmija un visu izgrūstija,” uzsvēra Zakatistovs.
Latvijā patlaban tiek piemēroti 307 nodokļu atvieglojumi dažādās nozarēs. Pēc Finanšu ministrijas aprēķiniem 2018. gadā kopējais būtiskāko nodokļu atvieglojumu apmērs bija 2,254 miljardi eiro, kas ir 37,7% no analizēto nodokļu kopējiem ieņēmumiem un 7,63% no iekšzemes kopprodukta (IKP).
Zakatistovs norādīja, ka šogad varētu runāt par īpašiem nodokļu maksāšanas režīmiem.
“Viss mūsu medicīnas budžets ir kā kopgalds – ir tā, ka katrs atnes kaut ko pie tā kopgalda un tie, kas regulāri maksā nodokļus, tie ir likuši daudz un tiem pienākas goda vieta. Bet ir tādi, kas ir likuši maz vai nav likuši neko,” sacīja Zakatistovs.
Pēc viņa sacītā, varētu koriģēt pašnodarbinātā nodokļa režīmu. “Ja cilvēks izvēlas pats nemaksāt par sevi sociālos nodokļus, tad viņš pats par sevi uzņemas atbildību,” sacīja politiķis, norādot arī uz mikrouzņēmuma nodokļa režīmā strādājošajiem un autoratlīdzību saņēmējiem.
Viņa ieskatā, mikrouzņēmuma nodokļa sistēmu varot reorganizēt, to pārveidojot par skaidru pašnodarbinātā sistēmu.
“Pašlaik mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji var pieņemt cilvēkus darbā, un tad cilvēki kļūst par ķīlniekiem, jo par viņiem netiek maksātas sociālās iemaksas un viņiem pakalpojumu grozs no valsts varētu būt mazāks. Lai šādā ķīlnieka stāvoklī darba ņēmējs nenonāktu, mikrouzņēmuma nodokli var pārorganizēt tā, ka tas ir tikai cilvēkam, kurš izvēlas nemaksāt veselības nodokli,” atklāja Zakatistovs.
Viņa ieskatā, nodokļu izmaiņām jābūt taisnīgām, godīgām un efektīvām.