Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja pēc veiksmīgās vienošanās ar Eiropas Savienību (ES) ir optimistiski noskaņota, liecina viņas uzrunas teksts parlamentam. Viņa pirmdien plāno paziņot, ka šonedēļ Lielbritānijai un ES ir jāparaksta vienošanās, lai virzītos uz priekšu un apspriestu turpmākās tirdzniecības saites.
“Šī vienošanās prasījusi kompromisus no abām pusēm, bet nekas vēl nav beidzies,” uzrunā raksta premjere, kura pirmdien rīkos valdības sanāksmi, lai spriestu par “Brexit” progresu.
Gada ziņojumā parlamentam Meja uzrunā tos, kas šaubās, ka Lielbritānija varētu virzīties pie nākamā sarunu posma, tai skaitā, lai vienotos par to, cik Lielbritānijai būtu jāmaksā par aiziešanu no ES, pilsoņu tiesībām un robežu starp Lielbritānijas Ziemeļīrijas provinci un ES dalībvalsti Īriju.
“Es vienmēr esmu uzsvērusi, ka tas nekad nebūs viegls process. Tas pieprasa, lai Apvienotā Karaliste un ES kopīgi virzītos uz priekšu. Un tas ir tas, ko mēs esam darījuši,” sacījusi Meja.
“Bet tagad, es uzskatu, radusies jauna optimisma sajūta sarunās, un es ceru, ka mēs apstiprināsim jauno kārtību šonedēļ Eiropadomē,” pauda Meja.
Kā zināms, Lielbritānija un Eiropas Savienība piektdien vienojusies par tā dēvētā “Brexit” nosacījumiem, paziņojusi Eiropas Komisija (EK).
EK pēc tikšanās paziņojusi, ka panākts pietiekams progress, lai uzsāktu otro sarunu fāzi. Vienošanās noslēgta jautājumos, kas skar “šķiršanās rēķinu”, ES pilsoņu tiesības un Ziemeļīrijas robežu.
Savukārt Terēze Meja žurnālistiem ziņo, ka beidzot ir panākts darījuma izrāviens un sarunas var virzīties par jauniem jautājumiem, tai skaitā par turpmāko tirdzniecību ar ES.
Pēc viņas sacītā, sarunas vairs neatgriezīsies pie Ziemeļīrijas jautājuma. Panāktā vienošanas paredz, ka arī turpmāk cilvēki, preces un pakalpojumi varēs brīvi šķērsot Īrijas robežu. Tāpat viņa atklāja, ka “šķiršanās rēķins” būšot godīgs pret Lielbritānijas nodokļu maksātājiem.
Junkers paziņoja, ka darījums nodrošina “lētu” “Brexit” procesu ES pilsoņiem, it īpaši tas attiecoties uz Apvienotās Karalistes pilsoņiem, kas dzīvo kādā no ES 27 dalībvalstīm.
Foto:Number10/https://www.flickr.com/photos/number10gov//https://creativecommons