Satversmes tiesas spriedums, kas paredz no nākamā gada atcelt nepilnvērtīgu samaksu par mediķu virsstundām, maksās aptuveni desmit miljonus eiro, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).
Ārstniecības likuma pārejas noteikumu normas, kas nosaka ārstniecības personu samaksu par “pagarināto normālo” darba laiku, ir neatbilstoša Satversmei, spriedumā atzinusi Satversmes tiesa (ST).
Premjers šorīt LTV solījās pildīt Satversmes tiesas spriedumu, kas paredz atcelt šo normu. Nepieciešamā summa neesot milzīga. “Šogad mediķu algām bijuši paredzēti papildu apmēram 70 miljoni eiro, savukārt virsstundu pilnvērtīgai apmaksai būs vajadzīgi mazāk nekā desmit miljoni eiro,” norādīja Kučinskis.
Viņš atzina, ka pagarinātais normālais darba laiks, kas kopš krīzes gadiem noteikts ārstniecības personām un paredz virsstundu nepilnvērtīgu apmaksu, pats par sevi neesot normāls jēdziens.
Jau vēstīts, ka 2017. gada 22. novembrī Saeima pieņēma likumu “Grozījumi Ārstniecības likumā”, ar ko Ārstniecības likuma pārejas noteikumos tika ietverts 30. un 31. punkts.
Ārstniecības likuma 30. punkts paredz, ka 2018. gadā ārstniecības personām un neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes personām, kuras nav ārstniecības personas, ar to piekrišanu varēs noteikt pagarināto normālo darba laiku, kas nepārsniedz 50 stundas nedēļā, t. i., 10 stundas virs Darba likumā paredzētā normālā darba laika, bet no 2019. gada 1. janvāra līdz 31. decembrim varēs noteikt pagarināto normālo darba laiku, kas nepārsniedz 45 stundas nedēļā.
Savukārt Ārstniecības likuma pārejas noteikumu 31. punkts paredz: ja tiek noteikts pagarinātais normālais darba laiks, darba samaksu par darba laiku, kas pārsniedz Darba likumā noteikto normālo darba laiku, nosaka proporcionāli darba laika pieaugumam: no 2018. gada 1. janvāra līdz 31. decembrim – ne mazāk kā 1,20 noteikto stundas algas likmju apmērā, savukārt no 2019. gada 1. janvāra līdz 31. decembrim – ne mazāk kā 1,35 noteikto stundas algas likmju apmērā.
Satversmes tiesa secināja, ka apstrīdētā norma grozītā veidā vēl joprojām ir spēkā esoša.
Satversmes tiesa nosprieda atzīt Ārstniecības likuma pārejas noteikumu 31. punktu par neatbilstošu Latvijas Republikas Satversmes 91. panta pirmajam teikumam un spēkā neesošu no 2019. gada 1. janvāra.
Satversmes tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, tas ir stājies spēkā tā pasludināšanas brīdī.
Foto: Shutterstock