Mediķu arodbiedrība: Politiķi bremzē veselības reformas

Nespējot rast sapratni valdībā un redzot tikai solījumus, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība apņēmušās kopā cīnīties par mediķu prasībām. «Mēs redzam konkrētus politiskus spēkus, kuri bremzē solījumu īstenošanu veselības aprūpē,» sacīja mediķu arodbiedrības vadītājs Valdis Keris. Šo politiķu «sejas» sabiedrībai kļūšot zināmas pēc šonedēļ paredzētās Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdes, kurā viens no svarīgiem jautājumiem būs veselības nozares finansēšana.

V. Keris pastāstīja, ka ceturtdien Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē abas arodbiedrības kopīgi iestāsies par to, lai tiktu pildīts šīs pašas padomes jau jūnijā pieņemtais lēmums – steidzamības kārtā apstiprināt un pieņemt likumprojektu par veselības aprūpes finansēšanu, kurā ir skaidras garantijas par nozarei un mediķu atalgojuma palielināšanai paredzēto finansējuma pieaugumu. Arodbiedrība domās arī par iespējamām protesta akcijām, ja solījumi netiks pildīti. «Pašlaik es nevēlētos komentēt jautājumu par protesta akcijām,» sacīja V. Keris, tajā pašā laikā norādot, ka šovasar noritēja vairākas akcijas, kurās mediķi pietiekami skaidri valdībai un Saeimai pauda viedokli – situācija, kāda veselības aprūpē ir pašlaik, turpināties vairs nedrīkst. «Pašlaik atkal ir tikai solījumi būtiski paaugstināt darba samaksu medicīnā strādājošajiem, taču tie ir skaisti solījumi bez garantijām, un tieši par garantijām esam gatavi kopā iestāties,» saka V. Keris, «mēs cīnīsimies par to, lai steidzamības kārtā tiktu apstiprināts un pieņemts likumprojekts par veselības aprūpes finansēšanu, kurā būtu skaidri iezīmēts, kā veselības aprūpei pieaug finansējums turpmākos trīs gadus, sasniedzot vismaz četrus procentus 2020. gadā. Likumā arī jābūt ierakstītam, kā pieaugs mediķu atalgojums un kāds finansējums tam būs atvēlēts katru gadu. Mūsu prasības ir ļoti konkrētas, un to izpilde ir ļoti nepieciešama, bet līdz šim nekas no tā nav darīts.»

V. Keris uzskata, ka līdzšinējām mediķu akcijām ir izdevies panākt vairākas lietas – politiķiem un mediķu darba devējiem ārsti un māsas, kas piedalījās akcijā, skaidri lika saprast, ka strādāt uz līdzšinējiem nosacījumiem un par līdzšinējo darba samaksu cilvēki vairs nav ar mieru. Vairākās ārstniecības iestādēs līdz ar to jau pirms protesta akcijām ir izdevies panākt darba samaksas pieaugumu. Otrkārt, izdevies panākt, ka sabiedrība ir vairāk ieinteresēta un seko līdzi medicīnā notiekošajam, un tas rosina politiķus arī domāt un risināt sasāpējušos jautājumus, tiesa, pašlaik solījumu ir vairāk nekā konkrētas rīcības.

NRA.lv atgādina, ka pašlaik Veselības ministrija ir sagatavojusi Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu, kurā ir rakstīts gan par veselības apdrošināšanu, gan, visticamāk, būs minēts, kāds ir nozares finansējums. Tomēr likumprojekta gala variants publiskai apspriešanai nav pieejams. Mediķu arodbiedrība uzstāj, ka Veselības aprūpes finansēšanas likumā noteikti ir jāparedz finansējuma pieaugums veselības aprūpei, skaidri nosakot papildus piešķiramo naudu katru gadu un finansējuma īpatsvaru no iekšzemes kopprodukta. Nespējot skaidri šos jautājumus nodefinēt vienā likumā, mediķu arodbiedrība aicina rakstīt divus likumus. Tieši to likumu, kas paredzētu papildu finansējuma pieaugumu veselībai, vajadzētu pieņemt steidzamības kārtā, jo tam jāattiecas jau uz nākamā gada janvāri un finansējums skaidri jānorāda budžeta likumu paketē 2018. gadam. Iepriekš iespēju, ka Veselības aprūpes nozares likumu varētu skatīt trīs lasījumos, nevis steidzamības kārtā, pieļāva Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča, taču viņas arguments bija – pēc iespējas pamatīgāk, nevis sasteidzot izskatīt šo likumu.

***

VIEDOKLIS

Valdis KERIS, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs:

– Ir solījumi būtiski paaugstināt darba samaksu medicīnā strādājošajiem, taču tie ir skaisti solījumi bez garantijām, un tieši par garantijām esam gatavi kopā iestāties.

Par ko mēs cīnīsimies? Par to, lai tiktu steidzamības kārtā apstiprināts un pieņemts likumprojekts par veselības aprūpes finansēšanu, kurā būtu skaidri iezīmēts, kā veselības aprūpei pieaug finansējums turpmākos trīs gadus, sasniedzot vismaz 4% 2020. gadā. Likumā arī jābūt ierakstītam, kā pieaugs mediķu atalgojums. Esam sagatavojuši arī savu likumprojekta versiju, kurā skaidri pateikts, par cik miljoniem gadā jābūt veselības nozares finansējuma pieaugumam.

Inga Paparde

Foto: LBAS