Ipaši trausla attiecībā uz gripu ir mazu bērnu un grūtnieču veselība. Ne velti tieši šīs grupas pieder pie augstākas saslimstības un komplikāciju riska grupām, kurām valsts Latvijā un daudzviet citur pasaulē kompensē gripas vakcīnu 100% apmērā.
“Grūtniecības laikā hormonālo izmaiņu, asinsrites slodzes un imūnās sistēmas atbildes dēļ gripai parasti ir smagāka norise, kā arī augstāks komplikāciju (pneimonijas, asiņošanas u.tml.) risks. Tas caur asinsriti tiešā veidā ietekmē arī bērnu, kurš var piedzimt priekšlaikus, bet sliktākajā gadījumā gan viņu, gan māti varam pat zaudēt,” atgādina Bērnu vakcinācijas centrā.
Kad māmiņas organismā pēc vakcīnas saņemšanas veidojas antivielas, tās caur placentu saņem arī bērns. Tas ne vienmēr pilnā apmērā notiek ar antivielām jeb imunitāti, ko māte ieguvusi, vakcinējoties pirms grūtniecības sākuma. Taču grūtniecības laikā aktīvā transportā saņemtās antivielas spēj pasargāt bērnu no gripas pirmos sešus mēnešus pēc piedzimšanas.
Vakcinēties pret gripu var jau no pirmā grūtniecības trimestra – tas neradīs draudus ne auglim, ne mātei, tieši otrādi – pasargās gan grūtnieci, gan augli un vēlāk jaundzimušo bērniņu līdz pat 6 mēnešu vecumam un pašu jauno māmiņu.
Kāpēc vakcīna ir efektīvākā aizsardzība?
- Tā samazina risku priekšlaicīgām dzemdībām un mazam dzimšanas svaram bērnam piedzimstot
- Nodrošina jaundzimušo ar pasīvu imunitāti dzīves pirmajos mēnešos
- Ievērojami samazina drudzi, elpceļu saslimšanas un apstiprinātu gripu bērniem, kuri dzimuši vakcinētām mammām
- Vakcinācija uz pusi samazina apstiprinātas gripas risku grūtniecēm
- Nodrošina 60-70% mazāku risku priekšlaicīgām dzemdībām gripas infekcijas dēļ
Grūtnieces pret gripu var vakcinēties jebkurā grūtniecības laikā!