Veselības aprūpes darbinieku organizācijas aicinājušas atlikt valsts budžeta pieņemšanu un turpināt sarunas par papildu finansējuma piešķiršanu veselības aprūpes nozarei 2020. un nākamajos gados.
Atlikt budžeta pieņemšanu aicināja Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Jauno ārstu asociācija, Latvijas Māsu asociācija un Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība.
Veselības aprūpes finansēšanas likums atbilstoši OECD, Eiropas Komisijas un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ieteikumiem paredz būtisku valsts finansējuma pieaugumu veselības aprūpei, turpretī valdība plāno turpmākajos gados veselības aprūpes finansējumu pasliktināt. Diemžēl šīs sarunas starp protesta akcijas dalībnieku pārstāvjiem un Saeimas pārstāvjiem noslēdzās bez konkrēta rezultāta.
Lai nodrošinātu vienu no vidēja termiņa budžeta politikas prioritātēm – valsts cilvēkkapitāla palielināšana veselības nozarē, Latvijas Ārstu biedrība piedāvā līdzekļu pārdali budžetā.
Nozares profesionālās organizācijas piedāvā par labu veselības aprūpei pārdalīt 38 miljonus eiro no valsts budžeta pozīcijām, kuru aktualitāte un lietderība, viņuprāt, ir apšaubāma.
Priekšlikumi nosūtīti valdībai un Saeimas deputātiem ar lūgumu tos izskatīt Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē un ņemt vērā, balsojot par likumu par valsts budžetu 2020. gadam.
“Likumam “Par valsts budžetu 2020.gadam” ir jābūt izstrādātam, ņemot vērā katra indivīda intereses. Pēc starptautisko organizāciju novērtējuma veselības aprūpei ir jākļūst par politikas prioritāti ne tikai priekšvēlēšanu procesā, bet reālajā valsts politikā. Latvijas Ārstu biedrība izmantos savas tiesības aizstāvēt savas intereses Latvijas Republikas Satversmē un citos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā,” pauž Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece.
Tāpat Latvijas mediķu organizācijas nosūtījušas atbalsta lūguma vēstules starptautiskajām organizācijām – Eiropas Komisijai, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai un Pasaules Veselības organizācijai.
Pašlaik tiek apzināti arī veselības aprūpes nozares darbinieki, lai noskaidrotu potenciālo streikotāju skaitu.
Foto: Saeimas kanceleja