Mazumtirdzniecības apgrozījuma kritums februārī kļuvis vēl straujāks, salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi samazinoties jau par 25,3%, kamēr, salīdzinot ar janvāri, mazumtirdzniecība sarukusi par 4,5%. Šāds kritums ir visai likumsakarīgs, ņemot vērā gan darba algu samazināšanos un bezdarba pieaugumu, gan komunālo maksājumu palielināšanos, kas iedzīvotāju rīcībā atstāj mazāk līdzekļu citiem pirkumiem, gan arvien pieaugošo nedrošību par nākotni, kas liek ierobežot tēriņus, informē DnB NORD Bankas Ekonomisko pētījumu grupas speciāliste Ieva Vēja.
Tāpat kā iepriekšējos mēnešos, visstraujāk tirdzniecība sarukusi tieši tajās preču grupās, kur iepriekšējos gados bija sasniegts visstraujākais kāpums. Tostarp metālizstrādājumu, instrumentu, būvmateriālu un santehnikas mazumtirdzniecībā, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi, bijis kritums par 45,6%. Pēdējos mēnešos ievērojami samazinājusies arī grāmatu un avīžu mazumtirdzniecība – februārī, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi, kritums bijis jau 47,4%, kas ir tiešs pievienotās vērtības nodokļa paaugstināšanas rezultāts. Nu jau vairākus mēnešus samazinās tirdzniecība arī tajās nedaudzajās preču grupās, kur pagājušā gada atsevišķos mēnešos vēl bija pieaugums, – tas ir tirdzniecībā interneta veikalos un kosmētikas un tualetes priekšmetu mazumtirdzniecībā.
Sagaidāms, ka straujā mazumtirdzniecības lejupslīde turpināsies arī nākamajos mēnešos, skaidro Ieva Vēja, un šāds kritums arī padara visai nereālu valsts budžeta deficīta samazināšanas iespēju, vēl tālāk paaugstinot nodokļus. Gan Latvijā, gan Lietuvā, kur šogad tika paaugstināts PVN, mazumtirdzniecības kritums gada pirmajos mēnešos bijis daudz straujāks nekā Igaunijā, kur janvārī, salīdzinot ar iepriekšējā gada janvāri, mazumtirdzniecība bija samazinājusies par 10%. Tikmēr Lietuvā janvārī bija 15%, bet februārī jau 20% kritums.
Avots: www.bna.lv