Šobrīd lieli un līdz šim par stabiliem uzskatīti uzņēmumi sākuši izjust dažādas maksātnespējas problēmas, ar ko citi uzņēmumi saskārās vēl pirms diviem gadiem. Tas norāda uz jauniem maksātnespējas draudiem Latvijas ekonomikā, norāda Latvijas sertificēto maksātnespējas procesu administratoru asociācijas valdes loceklis, sertificēts administrators Māris Sprūds.
„Pasaules pieredze liecina, ka lielus un stabilus uzņēmumus ekonomiskās krīzes sekas skar vēlāk, jo šiem uzņēmumiem krīzes sākumā parasti ir uzkrājumi, kas sniedz spilvena sajūtu. Tajā pašā laikā tieši tie uzņēmumi, kuri ar maksātnespējas problēmām saskaras ekonomiskās krīzes sākumā, biežāk spēj piecelties un turpināt attīstību, kā tie, kuriem problēmas sākas krīzes noslēguma posmā,” skaidro Māris Sprūds.
Administrators Māris Sprūds atzīst, ka šobrīd Latvijas ekonomikā pastāv pamatotas bažas par jauniem uzņēmumu maksātnespējas draudiem. Taču tos ir iespējams novērst, ja uzņēmumi apzinās iespējamos riskus un problēmas, kā arī savlaicīgi spēs rast risinājumu. Turklāt vēl viens ļoti svarīgs faktors ir sadarbība ar banku, lai problēmu gadījumā netiek piemērota nepamatota agresija no bankas puses.
„Ir ļoti mazs procents uzņēmēju, kuri savlaicīgi spēj pieņemt arī uzņēmumam nepatīkamus lēmumus. Pārsvarā visi mēģina ieņemt strausa politiku – galvu smiltīs, zem sevis parokot visu savu mantu! Kā rezultātā, tiek novilcināts laiks, lai uzņēmumu glābtu un faktiski tas tiek izsaimniekots no pašu īpašnieku puses. Turklāt vēl viena būtiska problēma, ka Latvijā joprojām ir ļoti daudz faktiski maksātnespējīgi uzņēmumi, kuri turpina savu darbību, pakļaujot riskam citus tirgus dalībniekus. Tāpēc pašiem uzņēmējiem ir jābūt uzmanīgiem piesaistot jaunus sadarbības partnerus,” skaidro M. Sprūds, norādot, ka apdomīgas uzņēmējdarbības pamats ir uzticami sadarbības partneri, finansu plūsmas plānošana, izdevumu un ienākumu proporcijas uzraudzība.
Autors: bizness.lv