Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) atbalsta valdības nostāju, virzot nākamā gada valsts budžetu, kas neparedz ārpuskārtas nodokļu izmaiņas un jaunu iniciatīvu finansēšanu.
Intervijā Latvijas Radio LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš pauda viedokli, ka valdība turējusi solījumu un nepārsteidz ar nodokļu izmaiņām gada nogalē.
Viņa ieskatā viena no pozitīvajām lietām ir 0% likme reinvestētajai peļņai, kas palīdz uzņēmumiem augt un pārdot; otra ir 5% PVN likme Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem.
Vienlaikus ir lietas, kuras līdz galam neapmierina. Uzņēmēji, piemēram, vēlētos, lai mikrouzņēmumiem apgrozījuma slieksnis būtu 50 000 eiro, nevis 40 000, kā noteikts likumā, bet “lēmums diemžēl pieņemts”. “Ir jārēķinās, ka, diemžēl, mikrouzņēmumiem likme kāpj līdz 15% un tiek ierobežots maksimālais apgrozījums,” pauda LTRK vadītājs.
Arī minimālās algas kāpums no 380 līdz 430 eiro mēnesī, viņaprāt, ir pārāks straujš, un uzņēmumi, kuros ir daudz darbinieku ar minimālo algu, varētu no tā ciest. Arī akcīzes nodokļa palielināšanu uzņēmēji vērtē negatīvi.
Tāpat Latvija no nākamā gada kļūs par vienīgo Baltijas valsti ar progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokli, un tas noteikti nepalīdzēs investoru piesaistei.
“Ja raugāmies uz veikto nodokļu reformu, tad jāsaka, ka šī reformu mūs nepamierina, bet situācija ir labāka nekā 2015. gadā,” sacīja Endziņš.
Pēc viņa sacītā, galvenais, uz ko jāfokusējas, ir atbalsts eksportam un arī produktivitātes celšanai. “Kamēr mēs viens otram tirgojam jebko, mēs nekļūstam bagātāki, bet tikai pārbīdām naudu,” sacīja Endziņš.
Kopumā LTRK vadītājs vērtē, ka ieguvēji no valsts budžeta būs lielie uzņēmumi, savukārt situācija mazajiem uzņēmumiem ar mazajām algām un mikrouzņēmumiem varētu būt sliktāka.
Kā zināms, Saeima ceturtdien, 23. novembrī, turpinās lemt par nākamā gada budžetu, kurā otrajā galīgajā lasījumā izskatīs nākamā gada valsts budžeta likumprojektu un vidēja termiņa ietvaru 2018., 2019. un 2020. gadam.
Foto: Saeimas kanceleja