
“Latvijas senioru kopienu apvienība” (LSKA) iesaistījusies brīvprātīgā darba popularizēšanā starp LSKA ietilpstošo senioru organizāciju biedriem visā Latvijā. Brīvprātīgais darbs mūsu visu kopējam labumam ne tikai sekmē sabiedrības integrāciju, bet ir arī veids kā senioriem justies vajadzīgiem, izbēgt no vientulības un tādējādi uzlabot arī savu dzīves kvalitāti, uzsver LSKA valdes priekšsēdētājas vietniece Lilita Kalnāja.
Brīvprātīgais darbs ir ne vien sava laika un prasmju ziedošana sabiedriski lietderīgiem mērķiem, bet tā ir arī iespēja ikvienam gūt jaunas zināšanas un pieredzi, norāda Lilita Kalnāja. “Katra spēkos ir šādā veidā iesaistīties sabiedriskajā dzīvē, uzlabojot savu un arī apkārtējo dzīves kvalitāti. Brīvprātīgo darbu iespējams veikt visdažādākajās institūcijās – sākot no dabas aizsardzības un vides uzkopšanas, līdz palīdzīgas rokas sniegšanai sociālās aprūpes centros, slimnīcās, utml.,” saka Lilita Kalnāja.
Tā kā aprīlis ir Lielās talkas mēnesis, LSKA priekšsēdētājas vietniece atgādina, ka arī vides sakopšanas talkas ir pieskaitāmas brīvprātīgajam darbam. “Mūsu senioriem jau par tradīciju kļuvis vismaz reizi gadā kopā ar mūsu ziedotāja AS “DelfinGroup” pārstāvjiem palīdzēt sakopt kādu apkārtni. Pirms diviem gadiem talkojām Jelgavas novada sociālās aprūpes centrā “Zemgale” Ozolniekos, pērn palīdzējām mazgāt logus, stādīt puķes un uzpost Siguldas biedrības “Aicinājums Tev” skaisto dārzu. Šogad šo tradīciju noteikti turpināsim.”
Savukārt LSKA struktūrvienības “Senioru saeima” priekšsēdētāja Barba Girgensone uzsver, ka ne jau vienmēr senioru vecuma cilvēkiem veselības stāvoklis ļauj veikt ar fiziskām aktivitātēm saistītu brīvprātīgo darbu, toties viņi labprāt darbotos sabiedrības labā ar savām zināšanām un pieredzi. LSKA pievienojas viedoklim, ka nepieciešams veicināt tāda veida brīvprātīgo darbu, kurā cilvēks var likt lietā savas profesionālās zināšanas un spējas, piemēram, juridiskās vai grāmatvedības konsultācijas. “Divritenis no jauna nav jāizgudro, citās valstīs tāda pieredze jau ir. Lai arī par to tika runāts pagājušā gada nogalē LR Tieslietu ministrijas organizētajā konferencē “Brīvprātīgais darbs ieguvums sev un sabiedrībai”, diemžēl Latvijā tāda prakse joprojām netiek īstenota,” saka Barba Girgensone.
LSKA iestājas, lai tiktu izstrādātas un īstenotas jaunas atbalsta metodes senioriem, tai skaitā arī brīvprātīgais darbs. Tā ietekmē vērojama dzīves kvalitātes uzlabošanās, resocializācija, palielinās sociālā nepieciešamība, formējas un nostiprinās starppaudžu saites, tiek nodrošināta tradīciju un pieredzes tālāknodošana, neapmierinātība ar dzīves realitāti transformējas radošās aktivitātēs. Tomēr, kā LSKA paudusi jau iepriekš, lai seniori pilnvērtīgāk varētu iesaistīties brīvprātīgajā darbā, nepieciešama plašāka informācija par šo kustību senioru visbiežāk izmantotajos informācijas kanālos – radio, televīzijā un preses izdevumos. Diezin vai vecāka gadu gājuma cilvēki meklēs informāciju par brīvprātīgā darba iespējām globālajā tīmeklī. “Ir apsveicami, ka pie Labklājības ministrijas nodibināta Brīvprātīgā darba konsultatīvā padome, kuras darbā piedalās arī LSKA. Mēs ļoti ceram, ka līdz ar šīs organizācijas izveidošanu brīvprātīgā darba koordinācija valstī uzlabosies, un iesaistīties šajā visa pasaulē populārajā kustībā varēs arī seniori, kuri labprāt sabiedrībai sniegtu savas zināšanas. Tā ir laba tēma, par ko diskutēt Lielās talkas mēnesī,” saka Senioru saeimas priekšsēdētāja.