Pensionāri ir ieinteresēti strādāt, tomēr bieži saskaras ar darba devēju diskrimināciju. Darbaspēka trūkums gan varētu atrisināt šo problēmu, intervijā Latvijas Radio atzina Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) priekšsēdētājs Andris Siliņš.
Viņš uzsvēra, ka bezdarba līmenis valstī samazinās zem dabīgās robežas un uzņēmumi nevar atrast darbiniekus. Lai arī pensionāri vēlas strādāt, nereti darba tirgū viņi tiek diskriminēti. Lai no tā izvairītos, LPF plāno iesaistīsies darbaspēka trūkuma problēmu risināšanā un rīkoties, lai paplašinātu vecāka gadagājuma cilvēki varētu strādāt.
“Pašreizējā situācijā, kad bezdarba līmenis jau ir zem 8% (Rīgā – 4,2%), ir parādījušās plašākas iespējas. Un droši vien citādāk uz to skatās darbadevēji,” sacīja Siliņš.
Lai šo problēmu risinātu LPF plāno sākt projektu, kas veicinās vecāku cilvēku iesaistīšanos darba tirgū, jo kopumā pensionāru situācija, lai arī ir uzlabojusies, joprojām nav pamata lielam optimismam. “Vidējā pensija Latvijā ir 316 eiro mēnesī, bet 70% pensiju ir mazākas par šo summu,” norādīja Siliņš.
Viņš vērsa uzmanību uz to, ka Latvijā dažādās pašvaldībās ļoti būtiski atšķiras sociālās palīdzības iespējas. Piemēram, Rīgā un Ventspilī maznodrošinātā statuss pārsniedz pat 300 eiro mēnesī, un šie cilvēki ir tiesīgi saņemt palīdzību no pašvaldības. Ir tādas pašvaldības, kur diemžēl tiek operēts tikai ar nabadzības līmeni, kas ir 129 eiro.
Viņaprāt, pašvaldībās būtu iespējams atrast līdzekļus, lai palīdzētu vecāka gadagājuma cilvēkiem. Lai iesaistītu viņus darba tirgū, būtu jādomā arī par papildu zināšanu apgūšanu. Viņš gan uzsver, ka jau vairākus gadus šādas apmācības notiek vairākās pensionāru organizācijās.
Kā liecina Nodarbinātības valsts aģentūras dati, reģistrētā bezdarba līmenis valstī 2017.gada novembra beigās bija 6,7%. 2017.gada novembra sākumā Nodarbinātības valsts aģentūras uzskaitē bija 61014, bet novembra beigās – 61538 reģistrētie bezdarbnieki.
Zemākais reģistrētā bezdarba līmenis valstī novembra beigās bija Rīgas reģionā – 4,2%, bet augstākais Latgales reģionā – 15,7%. Kurzemes reģionā reģistrētā bezdarba līmenis novembra beigās bija 7,3%, Vidzemē – 7,2% un Zemgalē – 6,2%.
Foto: Saeimas kanceleja