Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) ir nosūtījusi vēstuli Eiropas Komisijas (EK) vadībai, kurā informē par izveidojušos situāciju Latvijā saistībā ar valsts budžeta pieņemšanu 2019. gadam. LIZDA norāda, ka sastādot valsts budžetu nav ņemti vērā un īstenoti vairāki izglītības un zinātnes likumi.
Vēstulē norādīts, ka, pirmkārt, nav ņemts vērā Izglītības likums, kurā tiek noteikts, ka “Pedagoga mēnešalga par vienu slodzi nav zemāka par Ministru kabineta apstiprināto pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafikā noteikto mēnešalgu attiecīgajā laikposmā”.
Tāpat ignorēts Augstākās izglītības likums, kas nosaka, ka valsts finansējums ir ne mazāks, kā 0.25% no IKP un ka tas pakāpeniski ir jāpalielina sasniedzot vismaz 2% no IKP.
Nav ņemts vērā arī Zinātniskās darbības likums, kas nosaka: „Ministru kabinets, iesniedzot Saeimai gadskārtējo likumu par valsts budžetu, paredz ikgadēju finansējuma pieaugumu zinātniskajai darbībai ne mazāku par 0,15% no iekšzemes kopprodukta, līdz valsts piešķirtais finansējums zinātniskajai darbībai sasniedz vismaz 1% no iekšzemes kopprodukta”.
LIZDA vērš EK uzmanību uz šo jautājumu aktualizāciju un aicina uzsākt diskusijas ar Latvijas valdību un pievērst šiem jautājumiem uzmanību nākamā gada un vidēja termiņa budžeta plānošanas un saskaņošanas procesā.
LIZDA informē EK par 2019. gada 20. martā pie LR Saeimas organizēto piketu, kurā izglītības un zinātnes nozares darbinieki aicinās Saeimas deputātus, izskatot valsts budžetu 2019. gadam, ievērot Izglītības likumu un MK apstiprināto pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku, kas paredz palielināt pedagogu zemākās mēneša darba algas likmi no 710 EUR uz 750 EUR ar 2019.gada 1.septembri.
LIZDA aicina Saeimu un Latvijas valdību ievērot pieņemtos likumus un nodrošināt pienācīgu un konkurētspējīgu valsts finansējumu izglītībai un zinātnei.
Kā zināms, ņemot vērā 2019. gada budžeta projektā neiekļauto pedagogu darba samaksas paaugstināšanu, 20. martā pie Saeimas notiks vismaz 2500 pedagogu pikets.
Foto: Saeimas kanceleja