Pastāv zināmas cerības, ka pēc diviem mēnešiem Latvijas zivrūpnieki varēs atsākt eksportu uz Krieviju, šorīt LTV raidījumā “Rīta Panorāma” izteicās Liepājas mērs Uldis Sesks.
Maija beigās, atsaucoties uz aizdomām par zivju konservu, tai skaitā šprotu, apšaubāmo kvalitāti un veselībai bīstamās produkcijas ražošanu, veiktas pārbaudes vairākos Latvijas un Igaunijas zivju pārstrādes uzņēmumos.
Īsi pēc tam, Krievijas federālais veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienests “Rosseļhoznadzor” paziņojis, ka 4. jūnija oficiāli aizliedz zivju un zivju produkciju eksportu no Latvijas un Igaunijas.
Savu lēmumu dienests skaidro ar zivju produktu apšaubāmo kvalitāti un veselībai bīstamās produkcijas ražošanu: “Baltijas jūrā, kurā brētliņas un reņģes tiek ievāktas, ūdenī ir augsta līmeņa piesārņojums ar toksiskām vielām,” norāda dienests.
Intervijā LTV Liepājas mērs pauž cerības, ka jautājumi sakarā ar eksportu tiks atrisināti, skaidrojot, ka tie ir pagaidu aizliegumi un divu mēnešu laikā ir jāsakārto šie jautājumi, vienlaikus gan viņš atzīst, ka zivsaimniecības gaida atbalstu arī no valdības puses, lai spētu pārdzīvot šo laika periodu.
“Atbalsts varētu būt līdzigi kā piensaimniecības nozarē. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs šonedēļ nāks klajā ar priekšlikumiem,” pastāstīja Sesks, norādot, ka, tajā pašā laikā atvērtas ir Ķīnas durvis, tomēr neaicināja zivrūpniekus uz to paļauties, brīdinot, ka neuzskata, ka šprotēm Ķīnas tirgus būs veiksmīgs.
Jau vēstīts, ka 24. aprīlī “Rosseļhoznadzor” apturējis Latvijā ražoto šprotu nonākšanu tirdzniecībā pēc tam, kad produkcijā atklāts pārāk augsts benzopirēna līmenis.
Tikmēr Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis intervijā LTV izteicies, ka dienesta pretenzijas pret Latvijas zivju konservu ražotājiem saistītas ar Eiropas Savienības (ES) un Krievijas attiecībām.