Lielbritānijas parlaments apstiprinājis t.s. “Brexit” likumprojektu, kas paredz 1972.gadā pieņemtā likuma par iestāšanos Eiropas Savienības (ES) atcelšanu un ES tiesību normu pārnešanu uz Apvienotās Karalistes likumiem.
Par likuma trešdien apstiprināšanu balsoja 324 deputāti, bet pret – 295, kas ir pagrieziena punkts garajā ceļā, lai nostiprinātu juridisko pamatu Lielbritānijas aiziešanai no bloka.
“Brexit” ministrs Deivids Deiviss pirms balsojuma norādīja, ka likumprojekts ir būtisks, lai sagatavotu valsti vēsturiskajam atskaites punktam. “Tas nodrošina, ka pirmajā dienā mums būs statūtu grāmata, kas darbojas, nodrošinot netraucētu un sakārtotu Lielbritānijas izstāšanos no ES.”
Šis likumprojekts ir kļuvis par galveno centrālo notikumu. Debatēm par likumprojektu parlamenta apakšpalātā tika atvēlētas 80 stundas, un deputāti iesniedza vairāk nekā 500 labojumus. Paredzams, ka likumprojekta izskatīšanu sāks 30.janvārī, arī tad varēs pieprasīt izdarīt tajā jaunus grozījumus.
Tā dēvētais “Brexit” likums ir tikai viens no vairākiem likumiem, kuru apstiprināšana jāpanāk valdībai līdz 2019.gada martam, kad paredzēta Lielbritānijas aiziešana no ES.
Jau vēstīts, ka Lielbritānija marta beigās iesniedza Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam premjerministres Terēzas Mejas parakstīto vēstuli par Lisabonas līguma 50.panta iedarbināšanu, oficiāli uzsākot izstāšanās procedūru no Eiropas Savienības.
Tas aizsācis divu gadu garu “Brexit” procesu – līdz 2019. gada 29. martam jāpanāk vienošanās par pilnīgu izstāšanās pabeigšanu.
Foto: Shutterstock