fondu projektu un noslēgto līgumu apjoms vērtējams pozitīvi un plānots,
ka līdz 2011. gada beigām noslēgto līgumu īpatsvars pret ES fondu
finansējumu sasniegs ~90%.
Par apgūtajiem ES fondu līdzekļiem, plānoto apguvi un sagaidāmajiem rezultātiem Ministru kabinets (MK) otrdien, 10. maijā, apstiprināja Finanšu ministrijas (FM) sagatavotu atbildes vēstules projektu Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijai, raksta reitingi.lv.
Kopumā līdz maijam ES fondu projekti apstiprināti 2,5 miljardu latu apmērā jeb par ~79% no kopēja perioda piešķīruma, līgumi ar finansējuma saņēmējiem noslēgti par 2,4 miljardiem latu jeb 74% un finansējuma saņēmējiem izmaksāts 1 miljards latu jeb ~30% no kopējā ES fondu finansējuma.
FM kā ES fondu vadošā iestāde uzsver, ka 2011. gads tiek plānots kā viens no aktīvākajiem ES fondu apguves gadiem šajā plānošanas periodā un budžetā ES fondiem atvēlētais valsts budžeta finansējums 648 miljonu latu apmērā ir ievērojami lielāks nekā iepriekšējos gados. Jāņem vērā, ka fiskālo ierobežojumu dēļ turpmākajos gados ES fondu projektu finansēšanai valsts budžeta izdevumi, iespējams, būs nedaudz jāsamazina, tādēļ atbildīgajām nozaru ministrijām ir svarīgi izmantot šā gada budžeta sniegtās iespējas.
Ņemot vērā iepriekš minēto, FM uzskata, ka nav pieļaujams, ka lielākā daļa ministriju nav pildījušas savus noteiktos plānus attiecībā uz maksājumiem finansējuma saņēmējiem, apgūstot tikai vidēji 60% no paredzētā maksājumu apjoma.
Atbildes vēstulē sniegta arī informācija par līdzšinējo darbu pie ES fondu vadības sistēmas vienkāršošanas, kas ir bijusi sekmīga, jo ir uzlabota gan maksājumu plūsma projektos, gan vienādota ES fondu ieviešanā iesaistīto institūciju darba prakse un to izvirzītās prasības finansējuma saņēmējam, gan arī novērstas nesamērīgas ES fondu finansējuma saņēmējam izvirzītās prasības.
Līdz ar to šajā plānošanas periodā nav plānoti ievērojami vienkāršošanas pasākumi un turpmāk darbs tiks koncentrēts uz strukturālākām un konceptuālākām ES fondu vadības sistēmas izmaiņām nākamajā 2014.–2020. gada plānošanas periodā – uz ES fondu vadībā iesaistīto institūciju skaita samazināšanas, kā arī pie jautājuma par ministru tiesībām izdot ārējos normatīvos aktus.
FM līdz 2012. gada 30.decembrim ir apņēmusies sagatavot ziņojumu MK ar priekšlikumiem par ES fondu ieviešanas organizatorisko struktūru 2014.–2020. gada plānošanas periodā, savukārt līdz 2014. gada 1. janvārim optimizēt ES fondu ieviešanas sistēmu.