Lidmašīna no Ķīnas Rīgā – vai ievērota piesardzība?

Starptautiskajā lidostā Rīga otrdienas vakarā nolaidusies lidmašīna no Ķīnas, un tās pasažieri atstājuši lidostas teritoriju, lai dotos uz pilsētu. Trešdienas rītā viņi aizlidoja. Koronavīrusa trauksmes dēļ visam, kas saistīts ar Ķīnu, tiek pievērsta pastiprināta uzmanība, raksta NRA.lv.

Šis bijis privāts reiss, kas apkalpots uzņēmuma Capital Handling biznesa aviācijas terminālī. Neliela lidmašīna, lido ar tādu vien daži cilvēki – apkalpe un pasažieri. Valsts robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone par atlidojušajām personām Neatkarīgajai sniedz sekojošu informāciju: «Lidostā Rīga bija privātā lidmašīna no Ķīnas, uz borta bija 8 personas, 4 pasažieri un 4 apkalpes locekļi. Četri no astoņiem bija Ķīnas pilsoņi, visas astoņas personas atbilstoši iekšējiem rīkojuma dokumentiem tika intervētas un anketētas, informācija nosūtīta atbildīgajiem dienestiem, nekādas pazīmes, kas liecinātu par saslimšanu, netika konstatētas.»

Lidostā detalizētāka informācija par šo reisu netiek sniegta – to liedzot privāto datu aizsardzības prasības. Lidostas pārstāve Laura Karnīte vien apstiprina, ka tāda lidmašīna vakarā ir nosēdusies, uzpildījusi degvielu un no rīta aizlidojusi projām. Taču nakti pasažieri pavadījuši pilsētā. Tātad kontaktējušies ar vietējiem cilvēkiem – kaut vai viesnīcas uzņemšanā.

Nekādi aizliegumi attiecībā uz ceļošanu koronavīrusa draudu dēļ nav ieviesti. Attiecīgi arī lidostai nav uzdots īstenot speciālus ierobežojošus pasākumus.

Ja ir derīga Šengenas vīza, cilvēki Latvijā drīkst ieceļot. Tomēr robežsardze īsteno preventīvus pasākumus, kam tika pakļauti arī šie ar privāto reisu atlidojušie cilvēki. Par viņiem tika ziņots Slimību profilakses un kontroles centram. Viņi tika anketēti un padziļināti iztaujāti, lai nepieciešamības gadījumā būtu iespējams identificēt personas, kas pakļautas saslimšanas riskam. Tā anketēšanas jēgu pēc otrdien notikušās Krīzes vadības padomes sēdes skaidroja Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts. Pagaidām Latvijā nekāda krīze saistībā ar jauno vīrusu nav iestājusies. Neviena inficētā, neviena saslimušā.

No Ķīnas uz Latviju gan ir tiešie avioreisi. Tas ir viens lidojums nedēļā, kas reizēm izpaliek. Un tajā netiek pārvadāti pasažieri, bet gan Latvijas pastam domātās kravas. Viss, ko Latvijas iedzīvotāji sasūta sev interneta veikalos. Uzraudzības institūcijas lidostai sniegušas atzinumu, ka ar šīm paciņām vīrusu atvest nevar. Tas nevar izdzīvot ārējā vidē. Arī ar jūras konteineriem caur ostām vīruss nevar izplatīties. Tāpēc, kā Neatkarīgo informē Rīgas brīvostā, nekādi ierobežojumi ostas darbam un arī preču ievešanai no Ķīnas pašlaik nav noteikti. «Vienlaikus visi ostas termināli ir instruēti par nepieciešamo rīcību, ja rodas aizdomas par saslimšanas gadījumiem – veikt personu un teritoriju ierobežojošus pasākumus, nekavējoties ziņot atbildīgajiem dienestiem,» tā skaidro brīvostas pārstāve Liene Ozola.

Atvest vīrusu var tikai cilvēki. Regulāras pasažieru aviosatiksmes starp Latviju un Ķīnu nav. Tas nozīmē, ka ceļotāji, lai nokļūtu no Ķīnas Latvijā, iziet cauri vairāku lidostu drošības zonām un tur ne tikai pārbauda viņu veselības stāvokli un temperatūru mēra, bet, piemēram, Maskavā pat apsmidzina ar dezinfekcijas līdzekļiem. Turklāt desmitiem aviokompāniju vispār pārtraukušas lidojumus uz Ķīnu.

Epidemiologi visā pasaulē ļoti nopietni attiecas pret šī vīrusa izplatību. Pastiprināti tiek kontrolētas infekcijas iespējamās izplatīšanās vietas, kur pulcējas ceļotāji: lidostas, ostas. Un reakcija ir nekavējoša. Piemēram, aizvakar Jokohamas ostā Japānā ienāca milzīgs kruīza kuģis Diamond Princess, uz kura desmit pasažieriem tika konstatēta inficēšanās. Tos desmit nogādāja slimnīcā, savukārt kuģim ar apkalpi un pārējiem no 3700 pasažieriem uz borta noteikta divu nedēļu ilga karantīna. Cilvēkiem ir aizliegts nokāpt no klāja. Jādzīvo kuģī un jācer, ka nesaslims.

Starp Latviju un Ķīnu tiešas pasažieru kuģu satiksmes nav, kruīzi no Ķīnas arī nav manīti. Tātad, tāpat kā lidojot, Ķīnas tūristi pie mums var nokļūt tikai caur citām valstīm un citām ostām. Vispirms uz Zviedriju vai Vāciju un tikai tad pie mums. Latvijai līdz ar to atliek paļauties, ka arī turpmāk šo valstu dienestiem izdosies zibenīgi atpazīt saslimušos, izolēt un izārstēt.

Kas attiecas uz Latvijas iedzīvotājiem, spēkā ir epidemiologu rekomendācija braucienu uz Ķīnu atlikt: «Pieturoties Pasaules veselības organizācijas rekomendācijām par piesardzības pasākumiem ceļojuma laikā, Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti uzskata, ka ceļojums uz Ķīnu šobrīd nav drošs, un iesaka iedzīvotājiem uz turieni nedoties ne tikai saslimšanas risku dēļ, bet arī saistībā ar iespējamu apgrūtinātu atgriešanos.

Imants Vīksne