Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem, jau tagad 90% vidusskolu būtu jāslēdz, tā intervijā “Nra.lv sarunas” norādīja partijas “Latvijai un Ventspilij” valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.
“Slavenais premjers Kučinskis ieviesa divu veidu kritērijus ar Ministru kabineta noteikumiem 2018. gada 11. septembrī viņš ieviesa kvalitatīvos un kvantitatīvos kritērijus. Un noteica tā, ka vājākajā priekšmetā visām skolām rezultātam ir jābūt virs 60%. Matemātika skolām parasti ir visvājākais priekšmets. Tātad tās skolas, kurām nav virs 60%, sākot ar 2029. gadu, valsts vairs nefinansēs,” runājot par skolas tīklu, sacīja Lembergs.
“Es Kučinskim 2018. gada augustā un septembrī, kad tie Ministru kabineta noteikumi tika gatavoti, parādīju karti. Tajā brīdī bija, šķiet, 336 vidusskolas. Pēc šiem kritērijiem virs 60% 12. klases centralizētajos eksāmenos atbilda 10 skolas. Kurzemē neviena vidusskola, Zemgalē neviena vidusskola, Latgalē, malači, piecas skolas, Vidzemē neviena un Rīgā piecas vidusskolas. Es vaicāju Kučinskim, vai jūs esat izanalizējuši, ko jūs piedāvājat? Turklāt, lai beigtu vidusskolu, 2018. gadā pietika eksāmenā iegūt 5% rezultātu. Nevis virs 60%, bet 5%. Kučinskis teica: “Nē, es būšu lūzeris, ja šādus Ministru kabineta noteikumus nepieņemšu.” Es teicu: “Tu būsi lūzeris, ja tik stulbi Ministru kabineta noteikumi tiks pieņemti!” Tie taču iznīcina vispārējo vidējo izglītību Latvijā kā tādu,” norādīja politiķis.
Tajā pašā laikā valdība šos Ministru kabineta noteikumus pieņēma, un tie pašlaik ir spēkā. Mazliet tos pamainīja 2021. gadā – pārcēla termiņus, un tagad kritērijs ir nevis vājākajā priekšmetā, bet vidējais.
“Šā vai tā arī pašlaik saskaņā ar šiem noteikumiem 90% vidusskolu būtu “jāklapē ciet”, jo rezultāts ir tik bēdīgs. [..] Ir skolu tīkls, kurā strādā skolotāji, mācās bērni. Ar ko rēķināties vecākiem, vai braukt projām no Kurzemes, jo tur nebūs nevienas vidusskolas?” komentēja Lembergs.
Viņš gan piekrita, ka neviena skola varētu arī netikt slēgta tieši šo noteikumu dēļ, vienlaikus piebilstot: “Bet vai tad tā var vadīt valsti – pieņemt tādus noteikumus, ja jau iepriekš skaidri zināms, ka tie nekad mūžā netiks izpildīti? Nu kāda jēga muļķības rakstīt valdības noteikumos?”