Šobrīd bankas pelna lielu naudu, bet ir norobežojušās no tautsaimniecības stimulēšanas, intervijā “Ventas Balss” pauda partijas “Latvijai un Ventspilij” valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.
Lembergs norādīja, ka “šobrīd Latvijas tautsaimniecības attīstība iet savu inerci: kas izdzīvos, izdzīvos, kas ne – ne.” Politiķa ieskatā, tā ir bezatbildīga attieksme no valsts puses.
“Jautājums ir arī par banku sektoru. Kučinska valdība, kur Reizniece bija finanšu ministre, pēc būtības veica banku sektora reformu, kas bija virzīta uz to, ka tikai 5% no visiem klientiem Latvijas bankās drīkst būt nerezidenti, lai bankas minimizētu kreditēšanu, jo tas noņem riskus. Šobrīd ir panākta situācija, ka bankas pelna lielu naudu, apkalpojot klientus, jo piespiedu kārtā visiem ir pienākums maksāt par dažādiem pakalpojumiem caur banku. Viņi uzliek lielas komisijas un pelna, bet ir norobežojušies no tautsaimniecības stimulēšanas,” sacīja politiķis.
Lembergs atzina, ka “te valdībai radikāli jāiejaucas.”: “Banku sistēmas uzdevums ir dot valsts attīstībai resursus, piesaistot sev papildu aktīvus, līdz ar to radot iespēju būtiski vairāk kreditēt.”
Savukārt iepriekš komentējot plānu bankām piemērot ievērojamu virspeļņas nodokli, Lembergs pauda, ka “aiz visa atkal stāv ļoti skaists bizness. Ir izdarīts viss, lai cilvēks nevarētu norēķināties skaidrā naudā, lai visi norēķini notiktu caur banku, lai banka, uzliekot lielas komisijas maksājumiem, kāstu mums naudu un faktiski minimizētu kreditēšanu, kurā ir riski. Vienkārši slauc kā starpnieks visus, kas maksā rēķinus. Mums bankām ir monopolstāvoklis. Ir jāievieš regulācija. Es darītu tā: norēķinu sistēmu iedzīvotājiem par visa veida pakalpojumiem vajadzētu atdalīt no banku sektora.”