Saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, arvien biežāk tiek runāts par to, ka ir jānodrošina paātrināta Latvijas enerģētiskā neatkarība no Krievijas resursiem. Kamēr Lietuva jau ir pārstājusi importēt Krievijas gāzi kopš aprīļa sākuma, Latvija no tās atteiksies līdz gada beigām. Politiķis Aivars Lembergs gan uzsver, ka Latvija jau sen varēja būt neatkarīga no Krievijas gāzes, bet iepriekšējās valdības šo ieceri pašas sabotēja.
Pēc viņa teiktā, Latvijas vadītāji – tie, kas ir pie varas tagad un bija pie varas vēl nesen, – ir faktiski sabotējuši iespēju izveidot Latvijai savu sašķidrinātās gāzes termināli, lai tā būtu neatkarīga no Krievijas. “Šobrīd visi tēlo milzīgus Latvijas patriotus, sakot, ka viņi to vien dara, kā domā un rūpējas par Latviju tagad un nākotnē. Es uzskatu, ka šādas rūpes ir jāpierāda ar faktiskiem darbiem,” norādīja Lembergs.
Pēc viņa teiktā, 2010. gada novembrī Ventspils brīvostas valde pieņēma lēmumu virzīt Ministru kabinetam izskatīšanai jautājumu par sašķidrinātās dabasgāzes termināla izveidi Ventspils brīvostas teritorijā, kas ir pierādījums tam, ka Ventspils aktīvi strādāja pie tā, lai šāds terminālis tiktu uzbūvēts Ventspilī un padarītu Latviju neatkarīgu no Krievijas dabasgāzes. Savukārt 2011. gadā Ventspils brīvostas valde informēja tā laika valdību par ieceri Ventspilī būvēt sašķidrinātas gāzes termināli. Tāpat 2011. gada maijā Lembergs valdībā uzstājas ar prezentāciju par šādu projektu, taču, kā piebilda pats politiķis, tolaik Zatleru vairāk interesēja pārvēlēšanas jautājums.
“Mums izdevās panākt, ka Ekonomikas ministrija (EM) sagatavoja informatīvo ziņojumu par sašķidrinātās dabasgāzes termināļa projekta virzību. To rakstīja Ekonomikas ministrija un tas gāja uz Ministru kabinetu ar Kampara un Pūces parakstiem. No Ekonomikas ministrijas mēs saņēmām vēstuli, kurā Kampars informēja, ka ir izveidota ekspertu grupa, kas strādās pie šī termināļa izveides, bet šī ekspertu grupa ne reizi tā arī nesanāca kopā,” sacīja politiķis.
Pēdējā ziņa no Ekonomikas ministrijas esot bijusi tāda, EM plāno turpināt neformālas konsultācijas attiecībā uz šāda termināļa izveidi: “Ar to arī tas darbs faktiski pazuda.”
“Līdz ar to ir jautājums – kāpēc tolaik premjers Dombrovskis, valdošās partijas vadītājs Zatlers, pēc tam Straujumas valdība, Kučinska valdība un tagad Kariņa valdība šos vienpadsmit gadus šo jautājumu par Latvijas neatkarību no Krievijas gāzes, par Latvijas drošībai izšķiroši svarīgu jautājumu, nerisināja? Tad, kad viņi kliedz, ka viņi ir milzīgi Latvijas patrioti, vienmēr viņiem vajag uzstādīt šo jautājumu – kāpēc viņi nerūpējās par Latvijas enerģētisko neatkarību no Krievijas? Kāpēc viņi nerealizēja tās idejas un ierosinājumus, ko, tai skaitā es, virzīju skatīšanai pie Valsts prezidenta un Ministru prezidentiem? Tāds ir vienkāršs jautājums – kāpēc viņi nestrādāja Latvijas enerģētiskās neatkarības interesēs?” komentēja Lembergs.
Viņš atzina, ka nejūt rūpes no valdības puses: “Ir daudz kareivīgu paziņojumu, bet es nejūtu rūpes par Latviju, lai kara sekas būtu mazākas.”
Foto: F64