Latvijas Banka jau trešo reizi ir samazinājusi 2019. gada valsts iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmes prognozi – saskaņā ar jaunākajām centrālās bankas aplēsēm Latvijas tautsaimniecība šajā gadā pieaugs par 2,3%. Kamēr valdības pārstāvji turpina apgalvot, ka mērķtiecīgi tiek strādāts pie valsts labklājības un ekonomikas izaugsmes, Ventspils mērs Aivars Lembergs jau iepriekš prognozējis, ka bremzējoties globālajai ekonomikai, lēnāka kļūs arī Latvijas izaugsme.
Lembergs jau rudens sākumā prognozēja, ka mēs šogad varam sagaidīt ekonomiskās situācijas pasliktināšanos, ko ietekmēs ģeopolitiskā situācija pasaulē.
“Ja mēs skatāmies no Latvijas attīstības viedokļa, tad ekonomiskie kara faktori ietekmē negatīvi visu pasauli, tai skaitā arī Latviju. Plus milzīgās, ģeopolitiskās, nepārvaramās domstarpības starp rietumiem un Krieviju, kā arī rietumiem un Ķīnu. To varētu mīkstināt, ja Latvijas ekonomiskā politika būtu adekvāta šiem notikumiem. Kādus soļus Latvija ir spērusi, lai mazinātu iespējamās negatīvās sekas? Tas pats attiecas uz kompānijām utt. Par to ir nepārtraukti jādomā,” uzsvēra Lembergs, tajā pašā laikā piebilstot, ka “šis ir cits stāsts un 2008. gada krīze neatkārtosies”.
Tāpat Lembergs prognozēja, ka būvniecības joma piedzīvos lejupslīdi. Lembergs ne reizi vien norādījis, ka straujais pieaugums būvniecības nozarē atstājis nelabvēlīgu ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību.
“Pirmkārt, nekustamā īpašumu tirgus nīkuļo un nekāda pārkaršana te nevar būt. Pārkaršana var būt tikai būvniecības tirgū, bet arī tas drīz ies uz leju,” runājot par iespējamo ekonomisko krīzi, sacīja Lembergs.
Lai arī mūsu ietekme esot nosacīta, pēc politiķa sacītā, ekonomikas stāvokli padarīt sliktāku mēs paši varot samērā viegli. “Ja mēs saplosām savu banku sistēmu, tad neviens mums nepalīdzēs,” runājot par skaidras naudas ierobežojumiem un ierobežotu nerezidentu apkalpošanu bankās, sacīja Lembergs.
Tā vien šķiet, ka, lai arī cik ļoti valdība censtos izolēt Lembergu no Latvijas politikas, Ventspils mērā ir vērts ieklausīties, jo viņa prognozes ir precīzākas un savlaicīgākas pat par Latvijas Bankas prognozēm. Jāatzīmē, ka savulaik Lembergs brīdinājis arī par nodokļu reformas sekām, kas izrādījušās patiesas.
Foto: F64