Latvijas reitingi Pasaules Bankas (PB) un Starptautiskās Finanšu korporācijas (IFC) jaunākajā pētījumā “Doing Business 2016” norāda uz vāji sabalansētu uzņēmējdarbības vidi, uzskata Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.
Pasaulē tiek veidoti vairāki reitingi, kas sniedz skatījumu uz konkrētu valstu uzņēmējdarbības vides stiprajām un vājajām pusēm. Meņģelsone skaidro, ka “Doing Business” sniedz investoriem, uzņēmējiem un politikas veidotājiem informāciju par konkrētu, ar uzņēmējdarbības uzsākšanu un veikšanu saistītu procedūru sarežģītību vai vienkāršību.
“Aplūkojot dažādus reitinga mērījumus, jāsecina, ka Latvijas reitingi šogad variē no 19. līdz pat 65. vietai, kas norāda uz vāji sabalansētu uzņēmējdarbības vidi kopumā. Zemāko vērtējumu Latvija saņem kritērijā par elektrības pieslēgumu ierīkošanu, kas ir būtisks infrastruktūras posms, kas īpaši svarīgs ražojošajiem uzņēmumiem un investoriem, kas gatavi tādus veidot,” norāda LDDK ģenerāldirektore.
Viņa norāda, ka raugoties no investoru viedokļa, kuri nereti Baltijas valstis vērtē salīdzinājumā, diemžēl zaudējam saviem kaimiņiem, un argumentu, kādēļ Igaunijas vai Lietuvas vietā izvēlēties Latviju kā investīciju galamērķi, trūkst.
“Tiesa, jāņem vērā, ka “Doing Business” tiek veidots, ņemot vērā konkrētu procedūru izmaksas, laika patēriņu to kārtošanai u.c. Tajā netiek vērtētas nākotnes prognozes vai īstenotās politikas iespējamā ietekme. Tomēr šī brīža nodokļu politikas virzība Latvijā liek domāt, ka situācija nākamgad atkal pasliktināsies, – ja vien politiķi neatgriezīsies pie pragmatiskām sarunām,” pauž Meņģelsone, piebilstot, ka nepārdomātas nodokļu politikas negatīvā ietekme uz Latvijas konkurētspēju starptautiskā mērogā jau ir redzama cita reitinga – Globālās konkurētspējas indeksa – rādītājos, kur Latvijas pozīcija šogad jau ir pazeminājusies par divām vietām.
Jau vēstīts, ka jaunākajā “Doing Business” pētījumā 189 valstu konkurencē Latvija ierindojusies 22. vietā