Nesen Iekšējās drošības birojs (IDB) parūpējās par kārtējo bezprecedenta notikumu iekšlietu dienestu vēsturē. Izkratīti un nopratināti uzreiz divi Valsts policijas priekšnieka vietnieki – Normunds Krapsis un Renāte Fila-Roķe.
TV3 raidījums “Neka personīga” vēsta, ka kriminālprocess ierosināts par krāpšanu un nolaidību policijas jauno formas tērpu iepirkumā. Atšķirība starp sākotnējām izmaksu aplēsēm un noslēgto līgumu ir ap miljonu eiro. Nebrīvē pabijis arī modes mākslinieks Bruno Birmanis.
Ar jaunajām modernajām formām policija iecerējusi celt dienesta prestižu, taču nu iepirkums izvērties pagalam nepatīkami. Izkratīti kabineti policijas galvenajā mājā, un sākta krimināllieta pret diviem priekšniekiem.
Zilās formas policistiem nemainīgi kalpojušas jau vairāk nekā 20 gadus.
Tikt pie jaunām formām likumsargi cerēja uz Latvijas un arī Valsts policijas simtgadi. Iekšlietu ministrija bija iecerējusi visiem dienestiem pasūtīt jaunus spectērpus, taču plāns izgāzās. Bija pārāk atšķirīgas prasības. Policija pie sava dizaina tika tikai 2018.gadā. Jaunos tērpus modelēja modes mākslinieks Bruno Birmanis.
2019.gada pavasarī sākās iepirkuma procedūra par formu šūšanu. Konkursa summa bija 2,4 miljoni eiro uz trim gadiem. Atšķirībā no ierastās kārtības, kad lielos iepirkumus iekšlietu struktūrām organizē Nodrošinājuma valsts aģentūra, šo konkursu vadīja pati policija.
Bijušais Valsts policijas priekšnieks (“Jaunā Vienotība”) Ints Ķuzis norāda: “Tika pieņemts lēmums, ka mēs taisām paši savu, un būtībā tika izstrādāti jauni MK noteikumi, ka policijas formas tērpi izstrāde un viss šis process uzņemās pati Valsts policija. Un tāpēc šis iepirkums palikās Valsts policijai. Pēc visām šim summām kādas ir noteiktas, skaidrs, ka viņam jābūt tur, bet ņemot vērā, ka tas bija atsevišķs MK rīkojums policijas formas tērpam, tāpēc viņš palikās policijā.”
Konkursa komisijas vadīšanu uzticēja Valsts policijas priekšnieka vietniecei, Galvenās administratīvās pārvaldes priekšniecei Renātei Filai Roķei. Par viņas vietnieku nozīmēja tobrīd vēl Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieku Normundu Krapsi. Tehnisko specifikāciju bija sagatavojis dizaina izstrādātājs Bruno Birmanis.
Jūnija sākumā policija saņēma pirmo partiju ar jaunajām formām. Taču dienesta vadības prieki bija īsi. Šonedēļ pie ražotāja un konkursa komisijas vadības ieradās IDB. Pirmdien pierādījumu meklēšana notika iesaistīto dzīves vietās, otrdien izmeklētāji kratīja Krapša un Fiļas Roķes kabinetus, un pratināja abas amatpersonas. Birojā uzsākts kriminālprocess par iespējamu krāpšanu un amatpersonu bezdarbību
Valsts policijas priekšnieka vietnieks, iepirkumu komisijas vadītājas vietnieks Normunds Krapsis saka: “Tas ir pārsteigums ne tikai man, manai ģimenei, es domāju arī lielai daļai sabiedrības, es jebkurā gadījumā līdz šim šito nesaprotu, kādas ir šīs aizdomas vai fakti, kas būtu par pamatu uzsākt procesu attiecībā pret mani un tajā skaitā arī pret pārējiem šajā procesā iesaistītajiem. Tāpēc, ka darbs ir darīts pareizi, godprātīgi, man nav bijis nekādu šaubu par to, ko es daru. Un es vēlos noskaidrot un par savu godu palikšu līdz galam cīnīšos.”
Abiem policijas priekšnieka vietniekiem piemērots statuss – persona, pret kuru sākts kriminālprocess. Izmeklētāji neprasa abas augstās amatpersonas apcietināt vai atstādināt.
“Nekā personīga”: Bet, Jūsuprāt, jūs varat ieņemt šo amatu, būt policijas vadībā pats būdams ar statusu kriminālprocesā? Vai Jums nevajadzēja paiet malā?
Krapsis: Man šobrīd nav nekāds statuss! Man ir statuss persona, pret kuru uzsākts kriminālprocess, man nav nekādu ierobežojumu attiecībā uz kaut kādu savu darbību vai aizliegumu, līdz ar to es domāju, ka šis ir savā ziņā diemžēl ir tāds skaļš paziņojums, brīdī, kad ir kaut kādas aizdomas, kuras vēl ir jāpārbauda. Un es sevi neuzskatu nekādā mērā iesaistīts prettiesiskās darbībās.
Aizturētie bijuši privāto pusē, taču neviens nav apcietināts. Pie izmeklētājiem ilgāku laiku pavadījis konkursa uzvarētāja, firmas “SRC Brasa” līdzīpašnieks Kristiāns Brēdermanis. Visvairāk nepaveicās māksliniekam Birmanim. Viņš vienu nakti pavadīja aiz restēm.
Jau no dizaina prezentēšanas brīža 2018.gadā šuvēju interese par iepirkumu bija liela. Taču konkursam kvalificējās tikai divas firmas. “SRC Brasa” un “Lola Dizains LV”.
Tām bija jānosauc savas cenas par formas komplektu, kurā ietilpst termoveļa, trīs veidu bikses, vairāku veidu krekli, jakas un cepures. Pavisam 18 vienības:
- Termoveļa
- Polo krekls ar īsām piedurknēm
- Polo krekls ar garām piedurknēm
- Virsjaka
- Vieglā auduma bikses un blīvā auduma bikses
- Lietus jaka
- Ziemas jaka
- Lietus bikses
- Laiviņcepure
- Cepure ar nagu
- Ausaine
- Adīta cepure
- Šalle
- Cimdi
- Modulārā uzkabes veste, josta un ekipējuma kabatas
- Bikšu josta
- Personas identifikācijas zīme
- Dienesta pakāpes atšķirības zīme
Zemāko cenu piedāvāja “Lola Dizains” – 2125 eiro.
“Lola Dizains” savu lēmumu neskaidro. Tas bija ļoti izdevīgs otram pretendentam, bet neizdevīgs policijai. Otram pretendentam cena bija par 545 eiro augstāka. 2670 eiro. Valstij tas nozīmē līdz pusmiljona eiro sadārdzinājumu. Taču, ja vērtē pret prezentācijas laikā 2018.gadā policijas vadības aprēķināto, ka komplekts maksās 1500 eiro, sadārdzinājums ir jau ap miljonu. Līguma slēgšanu tas nav aizkavējis.
Vaicāts, vai, viņaprāt, cenas ir atbilstošas, Krapsis atbild: “Man šķiet atbilstošas jebkurā gadījumā, ja mēs vēlamies kvalitatīvu formu, kvalitatīvu apģērbu, kvalitatīvu audumu, tas nevar maksāt tikpat, cik izmaksāja iepriekšējās formas. Audumiem paredzēts ilgāks lietošanas laiks, lielāka izturība, pret dažādiem ārējiem ietekmes faktoriem, ja.”
Līgums starp policiju un “SRC Brasa” parakstīts 12.novembrī. Taču 2.martā līgums grozīts. Mainītas tehniskās specifikācijas. Tas nav aizliegts, taču visi grozījumi jāpublicē pie iepirkumu dokumentiem, lai pārējie tirgus dalībnieki varētu pārliecināties, ka ar atpakaļejošu datumu nav mainīti būtiski noteikumi. Formāli grozījumi publicēti, taču policijā gadījusies kāda ķibele un izmaiņas no publicētā dokumenta pazudušas.
Līguma grozījumus parakstījis tobrīd tikai pirms pāris nedēļām policijas priekšnieka amatā ieceltais Andrejs Grišins.
“Tur ne tikai priekšnieki, tur arī juridiskajā nodaļā juristi, viņi diezgan skurpulozi iet tam cauri. Es esmu diezgan drošs, ka tur jābūt viss OK,” saka Grišins.
Konkursa uzvarētājs SIA “SRC Brasa” ir pieredzējis militāro un speciālo formas tērpu ražotājs. Tas ir liels piegādātājs bruņotajiem spēkiem. Šuj formas arī citu valstu dienestiem un armijām. Viena no uzņēmuma ražotnēm ir Iļģuciema sieviešu cietumā, bija arī Brasā, taču līdz ar cietuma likvidēšanu slēgta arī ražotne. Uzņēmuma apgrozījums 2018.gadā bija 2,6 miljoni eiro, peļņa 700 000. 60% kapitāla pieder valdes loceklim Kristiānam Brēdermanim.
Firmā noliedz, ka pasūtījums būtu nepamatoti sadārdzināts. Policijas formām tehniskajā specifikācijā ir prasīti ļoti kvalitatīvi audumi, slēdži un stiprinājumi. Visu šuj tepat Latvijā. Importē tikai plastmasas detaļas. Turklāt spectērps tiek komplektēts katram policistam individuāli. Tāpēc nevarot precīzi pateikt, cik maksā viena policista apģērbšana.
SIA “SRC Brasa” sabiedrisko attiecību pārstāvis Arnis Vērzemnieks norāda: “Tur ir variācijas par to, tur atšķirībā no dažādām pakāpēm un tā pat tur, piemēram, kādu cepuri izvēlas, ja izvēlas viena veida cepuri, tad neizvēlas tur ausaini vai tamlīdzīgi, bet, nu vidēji, mēs tieši speciāli arī parēķinājām, – tas sanāk ap 1200 eiro.”
Piemēram, cepure ar nagu maksā 17 eiro, josta 15 eiro, polo krekls ar īsām rokām – 37 eiro, ar garām – 47 eiro. Modulārās uzkabes vestes komplekts 100 eiro. Ziemas jaka 250 eiro.
Igaunijas policijā “Nekā personīga” uzzināja, ka ikdienas darba formas komplekts tur izmaksā 800 eiro. Tiem, kas nestrādā uz ielas, formas tērpi maksā 600 eiro.
Lai gan izmeklētāji neatklāj, kāpēc viņiem iepirkums šķiet aizdomīgs, visticamāk, tas saistīts ar milzīgo starpību starp sākotnējiem aprēķiniem un rezultātu. Miljona pārmaksa būtu pamatots iemesls pārtraukt iepirkumu, ja tajā būtu viens dalībnieks. Taču konkursā bija divi pretendenti un lētākais piedāvājums tika atsaukts īstajā brīdī, lai nesabojātu uzvarētāja izredzes.
Foto: F64