Ir svētku svinēšanas, biznesa, medību, iepirkšanās un cita veida nacionālās iezīmes. Izrādās, ka pastāv arī Latvijas iedzīvotāju nacionālās iezīmes mājokļa iegādē. Tuvojoties gada nogalei, tās ir apkopojuši DNB bankas darbinieki, kuri ikdienā izvērtē un izsniedz hipotekāros kredītus.
Mājokļa atrašanās vieta – ne tikai racionāls aprēķins
Mājokļa atrašanās vietas izvēle nereti ir atkarīga no senču dzimtas vietas. Mājoklis tiek iegādāts tajā reģionā, kurā ir dzimtas saknes.
Savukārt rīdzinieki lielākoties iedalās divās lielās kategorijās – Daugavas labā un kreisā krasta cienītāji. Lai arī nereti dzīvesvieta tiek pieskaņota darba vietas lokācijai, bieži vien izšķirošo lomu nospēlē paradums. Proti, Āgenskalnā dzīvojošie savu dzīvi nespēj iztēloties kādā no Purvciema rajoniem, pat ja darba vieta atrodas otrpus Daugavai. Un gluži otrādi – Mežaparkā dzīvojošie ir atturīgi pret Pārdaugavas savrupmāju rajoniem, piemēram, Mārupi vai Šampēteri.
Mājoklis ar perspektīvu nākotnē
Aizvien vairāk ir novērots, ka privātmājās dzīvojošas ģimenes papildus iegādājas nelielus dzīvokļus pilsētās, lai nākotnē tos nodotu saviem bērniem patstāvīgas dzīves uzsākšanai. Savukārt, kamēr mazās atvases aug, šie dzīvokļi tiek izīrēti, tādējādi rodot papildu ienākumus.
Tāpat ģimenes nereti iegādājas vai būvē lielas privātmājas, kurās mājot vairākām paaudzēm vienlaicīgi. Tai pat laikā rindu mājas, kas bieži vien kalpo šim pašam nolūkam, Latvijā pieaugošu popularitāti negūst.
Savukārt arvien vairāk jaunu cilvēku iegādājas dzīvokļus ar vismaz trim istabām, pat ja tobrīd dzīvoklis tiek iegādāts tikai vienam iemītniekam. Nodibinot ģimeni, nebūs jāmeklē mājoklis ar plašākām telpām.
Pārdomāts lēmums
Īpašuma iegāde ir kļuvusi pārdomātāka. Tādēļ arī bankā aizvien pieprasītāki kļūst piedāvātie risinājumi un konsultācijas visos mājokļa iegādes vai būvniecības posmos, lai gūtu plašāku informāciju par potenciālo dzīvesvietu un izvēlētos iespējami labāko variantu.
Arī energoefektivitātes un ekoloģijas nozīme mājokļa iegādes procesā Latvijas iedzīvotājiem ir aizvien pieaugoša.
Atgriešanās tuvāk dabai
Kā novērojuši DNB bankas darbinieki, Latvijas jauniešu vidū pieaug popularitāte arī pēc pamestām lauku viensētām. Jaunie, uzņēmīgie cilvēki vēlas iegādāties lētākas ēkas laukos, lai palēnām tās pārveidotu par sev vēlamām ģimenes mājām. Vienlaikus arī dzīvokļu iegāde pilsētās jauniešu vidū turpina būt populāra. Tas savukārt veido korelāciju ar novēroto mājokļa izvēles ciklu. Tas sākas ar mitināšanos dzimtajās mājās ārpus pilsētām, pēc tam turpinās ar pārcelšanos uz pilsētas dzīvokli jaunības gados, pēcāk – atgriežoties dzimtajās mājās vai privātmājā, kas ir tuvu dzimtajām mājām.
Taču kopumā visos vecuma posmos ārpuspilsētu rajoni pamazām gūst lielāku popularitāti nekā pilsētu centri. Aizvien vairāk Latvijas iedzīvotāju ir gatavi iegādāties plašāku īpašumu pat stundas brauciena attālumā no pilsētas. Taču to atsver apkārtējās dabas pieejamība, lielāka platība ģimenei un ārpuspilsētas miers.
Foto:mploscar/https://pixabay.com/en/users/mploscar-1445608//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/