Latvijā ir sākusies bezkontakta karšu ēra

Latvijā aizvien lielāku popularitāti sāk gūt inovācija norēķinos ar bankas kartēm – tā saucamās bezkontakta maksājumu kartes. Bankas jau izsniedz kartes ar bezkontakta norēķinu funkciju, kā arī tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās uzstāda maksājumu karšu pieņemšanas iekārtas jeb terminālus, kas varētu pieņemt šādas kartes – lai kartes būtu pielietojamas.

Kā vēsta TV3, pērkot ar bezkontakta karti, nav jāievada PIN kods. Atliek tikai plastikāta kartīti pielikt pie termināļa, tas reaģē un atskaita summu no pircēja bankas konta. Sistēma ir līdzīga e-talonam Rīgas sabiedriskajā transportā, kur, novicinot kartīti gar termināli, maksājums tiek reģistrēts. Viena bezkontakta maksājuma limits ir 10 eiro. Jauno tehnoloģiju saviem klientiem pirmā sāka piedāvāt SEB banka, un šobrīd to izmanto aptuveni 2 tūkstoš klientu.

“Ja pirms diviem mēnešiem ar šīm bezkontakta kartēm varēja norēķināties aptuveni 200 tirdzniecības vietās, tad šobrīd esam uzstādījuši jau vairāk nekā 800 bezkontakta maksājuma termināļus, aptuveni 600 tirdzniecības vietās. Šobrīd runājam arī ar visiem lielajiem veikalu tīkliem,” norāda SEB bankas pārstāvis Mārtiņš Panke.

Komercbanku asociācijas pārstāve Baiba Melnace piebilda, ka atpazīt bezkontakta karti un terminālu veikalā vai pakalpojumu sniegšanas vietā var pēc visā pasaulē vienota antenas simbola.

Arī Swedbank saviem klientiem sākusi izsniegt bezkontakta kartes, drīzumā to darīs arī citas bankas. Bezkontakta pirkumu pluss – ātra un ērta norēķināšanās par maziem pirkumiem.

Bankas norāda, ka bezkontakta sistēma kalpo tikai kā papildinājums jau esošām maksājuma kartes funkcijām. Proti, ievadot PIN kodu, ar šo pašu karti iespējams veikt lielākus pirkumus, noņemt naudu no bankomāta. Viss kā ierasts. Eiropas Savienības regulējums paredz, ka no nākamā gada visiem no jauna uzstādītiem norēķinu termināļiem ar jābūt aprīkotiem ar bezkontakta sistēmu. Arī visas no jauna izsniegtās maksājuma kartes drīzumā būs aprīkotas ar bezkontaktu.

“Tā ir vēl viena tehnoloģija, bet, visticamāk, no PIN koda neatteiksies nekad, jo tas ir drošības garants. Bezkontakts ir ātriem, lētiem, maziem pirkumiem,” piebilda Komercbanku asociācijas pārstāve Melnace.

Tomēr jaunā sistēma raisījusi arī bažas. Cilvēkiem rodas jautājums, vai bezkontakta sistēma neliks aktivizēties noziedzniekiem, kuri, nozogot karti, varēs tērēt svešu naudu. Bankas sola gādāt par drošību.

“Maksājumu karte ir drošāka par skaidru naudu. Kad klients paziņo, ka nozaudējis karti vai tā viņam nozagta – no tā brīža karte tiek bloķēta, un viss risks ir bankas pusē,” skaidroja SEB bankas pārstāvis Panke.

Bankas apzinās, ka būs klienti, kuri nevēlēsies izmantot bezkontaktu. Tāpēc cilvēki varēs izvēlēties pirkumiem bez PIN koda limitu – nulle. Tādā gadījumā, lai gan kartē būs iemontēta bezkontakta sistēma, visus darījumus, kā ierasts, arī turpmāk varēs veikt, spiežot terminālī ciparu kombināciju.

Foto:stevepb/https://pixabay.com/en/users/stevepb-282134//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/