Krievijas ekonomika – ceļā uz stabilitāti?

Krievijas ekonomika ir spējusi pielāgoties grūtajiem makroekonomiskajiem apstākļiem, kas jau rāda pirmās stabilizācijas pazīmes, uzskata Amerikas Tirdzniecības palātas Krievijā prezidents un izpilddirektors Aleksis Rodzianko.

“Es domāju, ka stabilizācija jau ir sākusi veidoties. Rubļā krišana ir apstājies uz kādu laiku. Cilvēki ir pieraduši pie tā, ko tagad sauc par „jauno normalitāti”, pie fakta, ka tagad ir jauni apstākļi un ir nepieciešams mainīties un doties tālāk,” norāda Rodzianko.

Jau februārī Krievijas ekonomiskās attīstības ministrs Aleksejs Uļukajevs teica, ka valsts ekonomika varētu piedzīvot atjaunotu izaugsmi 2016. gadā.

Atsevišķi eksperti gan atzīmēja, ka šī krīze būtiski atšķiras no iepriekšējām, pēc kurām sekoja stabila izaugsme gada laikā. “Runa nav par naftu vai sankcijām, runa ir par strukturālo vājumu,” brīdināja ekonomisti, kas pauda, ka pašreizējā krīze būs Krievijas nopietnākā kopš pilsoņa kara.

Savukārt runājot par sankcijām pret Krieviju, Rodzianko uzsver, ka situācija nav pasliktinājusies, bet sankciju jautājums ir apstājies. „Ir ļoti svarīgi sekot Eiropas sarunām par šiem jautājumiem, jo jūnijā eiropieši pārskatīs vissvarīgāko sankciju paplašināšanu, kas ietekmēs banku sistēmu un enerģijas uzņēmumus,” norāda Rodzianko.

Viņš uzsver, ka neredz nekādus politiskus pasākumus, kas varētu liecināt par sankciju samazināšanu, vienlaikus norādot, ka laiks iet un nepieciešams pārdomāt, vai ir nepieciešams tas, kas pašlaik notiek.

Plašas ekonomiskās sankcijas Krievijas banku, naftas un aizsardzības sektoriem tika noteiktas pēc tam, kad 2014.gada jūlijā virs Maskavas atbalstīto kaujinieku kontrolē esošās Austrumukrainas daļas tika notriekta Malaizijas pasažieru lidmašīna.

Kā jau vēstīts, rubļa vērtība pērn zaudēja gandrīz pusi savas vērtības, taču nedaudz atguvās, kad enerģijas cenas šogad stabilizējās.

Foto:Peggy_Marco/https://pixabay.com/en/users/Peggy_Marco-1553824//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/