Novembra inflācijas dati liecina, ka gada laikā cenas ir kāpušas vien par 2.1%, kas ir zemākais inflācijas rādītājs pēdējā pusotra gada laikā. Mēneša laikā cenas sarukušas par 0.3%.
Novembrī ir turpinājis samazināties preču cenu pieaugums (līdz 1.8%), kamēr pakalpojumu cenu kāpums ir noturējies tuvu pie 3%. Preču cenu bremzēšanos lielā mērā noteica naftas cenu samazinājums, kas atspoguļojas degvielas cenās degvielas uzpildes stacijās.
Pārtikas produktu cenas vēl joprojām spēlē nozīmīgu lomu kopējā inflācijā. Šī gada novembrī, salīdzinot ar pagājušā gada novembri, atsevišķas pārtikas produktu cenas turpināja strauji kāpt, bet tai pašā laikā mēs jau pilnā mērā varējām sajust jaunās ražas sniegto cenu samazinošo efektu. Pārtikas produktu cenu kāpuma topā cūkgaļas cenas ieņem vienu no līderpozīcijām, jau kopš jūnija gada pieauguma tempam esot lielākam par 10%. Vēl straujāk par cūkgaļas cenām, akcīzes nodokļa ietekmētas, aug alus cenas. Savukārt, cenu pieaugumu stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem var nosaukt par niecīgu – jau otro mēnesi pēc kārtas gada cenu pieaugums noturas zem 1%. Savukārt cenu gada pieaugums miltiem un graudaugiem novembrī ir bijis mazāks par 4%, kaut gan vēl vasarā un agrā rudenī tas ir bijis divciparu skaitļos mērāms. Lēnāks kāpums (gada laikā) ir bijis arī maizei, kuras cena mēneša griezumā pat ir samazinājusies.
Ar mājokli saistīto pakalpojumu cenu pieaugums ir nedaudz piebremzējies. Siltumenerģijas un elektroenerģijas cenu kāpums nespēj uzkurināt komunālo izdevumu cenas. Kopš jūlija spēkā esošie gāzes tarifi un jau otro mēnesi fiksētais cietā kurināmā cenu samazinājums iegrožo ar mājokli saistīto izmaksu cenu pieaugumu, kuru jau nākamā gada sākumā varētu vēl vairāk slāpēt sadales pakalpojumu un gāzes tarifu samazinājums.
Pēc Swedbank prognozēm vidējā gada inflācija 2019. gadā noturēsies ap 2.9%, bet nākamgad samazināsies līdz 2.4%.
Laimdota Komare, Swedbank ekonomiste