Ķīna un Taivāna parakstījusi vienošanos par tirdzniecības un ieguldījumu atvieglošanu, ko uzskata par svarīgāko līgumu starp abām valstīm kopš komunistu režīma izveidošanas Ķīnā 1949. gadā un viņu pretinieku bēgšanas uz Taivānu.
Eksperti atzīst, ka no ekonomiskā viedokļa līgums ir izdevīgāks Taivānai, bet tā pretinieki atzīmē, ka vienošanās apdraud Taivānas suverenitāti, raksta žurnāls “The Economist”. Vairākas dienas pirms līguma parakstīšanas Taipejā notika plašas protesta demonstrācijas, to dalībniekiem aicinot Taivānas prezidentu Ma Jingje “neapskaut ienaidnieku”.
Valdošajai Gomindāna partijai opozīcijā esošā Demokrātiskā progresa partija kritizē līgumu, jo tas atņemšot darba vietas taivāniešiem un var būt solis Taivānas varbūtējā inkorporācijā Ķīnā.
Aptaujas liecina, ka vairākums no 23 miljoniem Taivānas iedzīvotāju atbalsta ekonomisku vienošanos ar Ķīnu, taču ir pret de facto neatkarīgās Taivānas statusa maiņu. Ķīna un Taivāna jau noslēgušas vienošanos par regulāru aviosatiksmi pāri Taivānas šaurumam un tūrisma paplašināšanu, taču opozīcijas partijas Taivānā apgalvo, ka Ķīna izmantos tuvināšanos, lai panāktu Taivānas politisku integrāciju Ķīnā. Pekina neslēpj, ka ir gatava lietot spēku, lai panāktu Taivānas, uz kuru notēmēts vairāk nekā tūkstotis Ķīnas raķešu, “atgriešanos mātes dzimtenes klēpī”.
Autors: www.2v.lv