8,5 tūkstoši eiro. Aptuveni tik vērtu atbalstu dažādos pakalpojumos un pabalstos individuāli saņems katrs Latvijas uzņemtais patvēruma meklētājs, kas ieguvis likumīgu statusu. Taču lielākā daļa no aptuveni 16 Iekšlietu ministrijas aprēķinātajiem miljoniem, kas nepieciešami 531 patvēruma meklētāja uzņemšanai, tiks tērēti uzņemšanas, integrācijas sistēmas un infrastruktūras izveidei.
Lielāko no summām jeb 1,6 miljonus eiro, kas veido aptuveni 4,5 miljonus vērto individuālo pakalpojumu un pabalstu paketi, rada 256 eiro lielais bēgļa vai alternatīvā statusa saņēmušā ikmēneša pabalsts, kuru persona saņems gadu. Turklāt šobrīd paredzēts, ka šo naudu valsts ņems no sava budžeta, kurā vismaz pagaidām šādi tēriņi nav paredzēti, raksta portāls NRA.lv.
Taču tēriņi, kuriem nepieciešamo līdzekļu avoti joprojām nav skaidri, būs nepieciešami arī pirms laika, kurā valsts pieņems lēmumu – piešķirt likumīgu statusu personai vai nepiešķirt.
Tā 105,8 tūkstoši eiro tiks tērēti, lai, izmaksājot 2,15 eiro lielu dienasnaudu, nodrošinātu patvēruma meklētājus ar uzturu, higiēnas un pirmās nepieciešamības precēm tajā periodā, kamēr varas iestādes izlemj personas nākotni.
Rūpējoties gan par Latvijas iedzīvotāju, gan patvēruma meklētāju veselību, ikvienam Latvijas uzņemtajam bēglim veiks arī veselības pārbaudi, izdarot HIV/AIDS un citu slimību ekspresanalīzes, kā arī psihiatra pārbaudi. Šiem mērķiem no savas kabatas valsts plāno tērēt 168,8 tūkstošus eiro, bet nav zaudējusi arī cerības, ka šim mērķim varētu pasmelties no Eiropas Savienības speciālajiem fondiem.
Savukārt atsevišķi izdalīta summa, kuru valsts gatava tērēt patvēruma meklētāju veselības aprūpei, kamēr viņi nav ieguvuši legālu statusu. Par aptuveni 750 tūkstošiem eiro plānota neatliekamās medicīniskās palīdzības un primārās, sekundārās un ambulatorās veselības aprūpes nodrošināšana. Piemēram, dzemdību aprūpe un zobārsta apmeklējums. Savukārt pēc likumīga statusa saņemšanas ikviens Latvijas uzņemtais saņems veselības apdrošināšanas polisi, un tas valstij izmaksāšot 190 tūkstošus eiro.
Rūpējoties, lai patvēruma meklētājs ātrāk iekļautos Latvijas sabiedrībā, valsts katram patvēruma meklētājam nodrošinās arī latviešu valodas apguvi 120 stundu apjomā, kas izmaksāšot aptuveni 229 tūkstošus eiro, bet šos tēriņus segs no ES fondiem.
Bēgļa vai alternatīvo statusu saņēmušie, saņems arī individuāla konsultanta pakalpojumus, kas sniegs atbalstu integrācijas plāna realizēšanā, un tas izmaksās aptuveni 368 tūkstošus eiro.
Iekšlietu ministrijas vadībā tapušajā plānā atsevišķas pozīcijas paredzētas arī nepilngadīgo izglītībai un – 829 tūkstoši eiro.
Tomēr lielākās summas plānots tērēt integrācijas sistēmas izveidei un Patvēruma meklētāju izmitināšanas centra (PMIC) Muceniekos pielāgošanai lielāka bēgļu skaita uzņemšanai. Šie izdevumi būs vienreizēji, jo ieguldītā nauda Latvijai ļaus iekļauties Eiropas Savienības patvēruma meklētāju uzņemšanas plānā ilgtermiņā.
Tā integrācijas plāna izstrādei, kas paredz palīdzību, piemēram, dzīvesvietas atrašanā, nodarbinātības jautājumā un pārkvalifikācijas vai izglītības nodrošināšanā, vien būs nepieciešami 2,6 miljoni eiro, bet, lai pielāgotu PMIC lielākam bēgļu skaitam, ieskaitot apkures sistēmas uzlabošanu, 1,78 miljoni eiro.
Iecerēts, ka patvēruma meklētāju pieplūdumu, kas jau tagad satrauc Mucenieku iedzīvotājus, valsts un pašvaldība centīsies kompensēt ar apdzīvotās vietas labiekārtošanu.
Tā 1,1 miljonu eiro paredzēts tērēt, lai Muceniekos izveidotu multifunkcionālu centru valodas apguvei un integrācijas pasākumiem, kā arī sociālo dienestu, bibliotēkas pakalpojumus un iespējas interešu izglītībai. Šajā summā iekļauts arī plāns Muceniekos labiekārtot sporta un atpūtas vidi, tajā skaitā rekonstruēt stadionu.
Bēgļa vai alternatīvā statusa ieguvēja saņemto pakalpojumu vidējā vērtība un pabalsti (eiro)
Individuāla konsultanta pakalpojumi – – 693
Valodas apguves kursi – 631
Veselības apdrošināšanas polise uz gadu, saņemot bēgļa vai alternatīvo statusu – 360
Veselības pārbaude, ierodoties Latvijā – 317
Mēneša uztura nauda, atrodoties PMIC – 64,5
Mēneša pabalsts pēc statusa saņemšanas – 256
Jānis Lasmanis