Karstais laiks izraisa elektrības cenu kāpumu par 25,6%

Pēc pastāvīga krituma pirmajos pavasara mēnešos elektroenerģijas cena maijā atgriezās pie kāpuma un salīdzinājumā ar aprīli pieauga par gandrīz ceturtdaļu jeb 25,6%. Kā liecina energokompānijas Enefit apkopotā informācija, Baltijas valstīs elektroenerģijas cenu kāpumu veicināja augstāks enerģijas patēriņš silto laikapstākļu dēļ un pastāvīgie traucējumi reģiona enerģētikas infrastruktūrā.

Maijā vidējā elektroenerģijas cena Nord Pool biržas Latvijas reģionā bija 75,85 eiro par megavatstundu, kas ir 25,6% kāpums salīdzinājumā ar aprīli. Arī Lietuvā un Igaunijā vidējās elektroenerģijas cenas bija faktiski identiskas Latvijai. Ilgstošo cenu kritumu apturēja cilvēku centieni atvēsināties, darbinot jaudīgākas iekārtas, un līdz ar to veidojās augsts enerģijas patēriņš. Savukārt nepieciešamā enerģijas apjoma iztrūkuma piegādes no citām valstīm apgrūtināja traucējumi starpsavienojumu darbībā ar Zviedriju un Somiju.

“Lai arī maijā kopējais enerģijas patēriņš Latvijā nedaudz kritās, būtiski samazinājās arī atjaunīgās enerģijas ražošana. Salīdzinājumā ar aprīli Latvijas hidroelektrostacijās, vēja un saules parkos saražotās zaļās enerģijas apjomi samazinājās gandrīz par trešdaļu, kas tiešā veidā ietekmēja cenu līmeni. Šādas svārstības galvenokārt noteica nepastāvīgie laikapstākļi, šoreiz krītoties vēja parku efektivitātei. Vienlaikus Lietuvas saules enerģijas parkos sasniegts jauns saražotās enerģijas rekords – 991 megavats stundā. Attiecīgi Baltijas valstu enerģijas iztrūkumu nācās kompensēt ar elektrības importu vai izmaksās dārgāko termoelektrostaciju darbināšanu,” skaidro Enefit juridisko klientu segmenta vadītājs Raimonds Vērdiņš.

Baltijas reģionā joprojām turpinās enerģijas pārvades traucējumi, kas traucē enerģijas importu no lētākiem ražošanas reģioniem. Maijā uz laiku nedarbojās “NordBalt” starpsavienojums ar Zviedriju, bet vēlāk tas strādāja ar ierobežotu jaudu. Tāpat joprojām nav atjaunota “Estlink 2” starpsavienojuma darbība. Pozitīvi, ka pēc divu mēnešu remontdarbiem darbu atsācis Olkiluoto-3 kodolreaktors Somijā. Šis reaktors ir ārkārtīgi nozīmīgs, lai nodrošinātu zemas cenas visā Baltijas reģionā.

Turpmākās prognozes šai vasarai paredz ļoti karstus un sausus laikapstākļus, kas parasti veicina lielāku elektroenerģijas pieprasījumu un attiecīgi arī cenu kāpumu. To, cik būtiska būs šo faktoru ietekme uz elektrības cenām, lielā mērā noteiks jūnijā reģionā saražotie atjaunīgās enerģijas apjomi.