Veselības nozares finansējuma izlietojumam jākļūst caurskatāmākam, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).
Viņš informēja, ka koalīcija visu pirmdienu pavadījusi grūtās sarunās par to, kā atrast vēl papildus līdzekļus mediķiem. “Ar grūtībām mēs panācām vienošanos, ka līdz tiem 60 miljoniem eiro mēs varētu, bet atsakoties no vienas vai otras iecerētās programmas,” uzsvēra premjers.
Pēc viņa sacītā, valdība mediķu algu palielināšanai varētu rast vēl papildu aptuveni 18 miljonus eiro, tai skaitā atliekot plānoto vēstniecības atvēršanu Austrālijā. “Tam bija labs pamatojums, lai mēs atvērtu vēstniecību Austrālijā. Bet tas tagad nebūs, lai mediķiem būtu alga,” zināmu vilšanos neslēpa Kariņš.
“[Veselības aprūpes] sistēmu, kas ir attīstījusies 20 gadus, deviņos mēnešos nevar pēkšņi pārkārot. Mēs strādājam un meklējam risinājumus. Tiem, kas grib revolucionārāku pieeju, es kā valdības vadītājs to nevaru ne apsolīt, ne apmierināt,” sacīja Kariņš.
“Mums ir necaurskatāma sistēma, kā tiek sadalīta nauda [veselības aprūpē]. Es neuzskatu, ka kāds ir jāvaino, bet ir skaidrs, ka būtu vajadzīgs audits. Sistēma ir jāpadara efektīvāka, lai ārsti un pacienti saprastu, kur tā nauda “staigā”,” uzsvēra premjers.
Jautāts, kur tad šī nozarei piešķirtā nauda paliek, Kariņš nevarēja sniegt atbildi. “Ja kāds uz to varētu atbildēt, tad, es domāju, daudz ko varētu atrisināt,” viņš norādīja.
Kā zināms, valdošā koalīcija vienojusies, ka 2020. gada budžetā varētu rast papildu līdzekļus, lai mediķu algām nodrošinātu līdz 60 miljoniem eiro.
Tāpat jau vēstīts, ka strauji pieaug atbalsts 7. novembra protesta akcijai pie Saeimas. Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) vadītājs Valdis Keris norāda, ka strauji augošais atbalsts protesta akcijai liecina, ka sabiedrība vairs nav gatava samierināties ar prettiesisku veselības aprūpes pasliktināšanu.
Foto: Valsts kanceleja