Saeima, kas trešdien, 17. decembrī, galīgajā lasījumā atbalstīja 2015.gada valsts budžetu, kārtējo reizi aizmirsa priekšvēlēšanu solījumus, kas attiecas uz veselības aprūpi.
Tā vietā, lai piešķirtu papildus budžetu tiem, kam palīdzība vajadzīga visvairāk, tai skaitā skolotājiem, pensionāriem, pašvaldībām un medicīnas nozarei, valdošā koalīcija teju divus miljonus eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem izšķiedusi atsevišķiem projektiem. No budžeta 25 tūkstoši piešķirti rotaļu laukuma ierīkošanai Smiltenei, 23,5 tūkstoši dabas koncertzālei Kocēnos un 40 tūkstoši laukuma iekārtošanai pie Saulkrastu vidusskolas. Tā vietā, lai naudu ieguldītu lietās, no kurām visi būtu ieguvēji, nauda atkal tikusi savējiem.
Vienā no sliktākajām situācijām atrodas veselības nozare, kura, kā ierasti, atstāta pēdējā vietā valdības interešu sarakstā. Situācija šogad solās būt vēl smagāka, ņemot vērā, ka nākamgad veselības nozares budžets no Iekšzemes kopprodukta būs zemākais pēdējo 14 gadu laikā.
Lai gan nākamā gada budžets paredz mazināt rindas uz ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumiem, palielināt stacionāro pakalpojumu pieejamību, tostarp plānveida hospitalizāciju, uzlabot kompensējamo medikamentu un materiālu un reto slimību medikamentozās ārstēšanas sistēmu, kā arī e-veselības sistēmas attīstību un uzturēšanu, īstas pārliecības, ka tas uzlabos medicīnas nozari nav.
Šajā sakarā Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība līdz nākamā gada 20.janvārim plāno lemt, vai rīkot protesta akcijas saistībā ar pieņemto budžetu. Gadījumā, ja pieņemtais lēmums būs pozitīvs, visticamāk protesti tiks rīkoti kādas no Latvijas prezidentūras pasākumu laikā.
Kā LTV raidījumam “Panorāma” atklāj arodbiedrības pārstāvis Valdis Keris, standarta protesta akcijas vairs valdību neuzrunā un nepieciešams citādāks formāts. Mediķi cer, ka izvēršot protesta akciju kādā no Latvijas prezidentūras pasākumiem, viņiem izdosies izsaukt starptautisku rezonansi.
Nenoliedzami, pašreizējā aina veselības nozarē ir diezgan slikta – mediķiem nākamgad jārēķinās, ka viņu darba samaksa aizvien būs nekonkurētspējīga un ka arī turpmāk valdība nespēs atrast līdzekļus slimu bērnu ārstēšanai.Tā vietā, lai valdība plānotu palielināt pacientu izredzes uz kvalitatīvu veselības aprūpi, valsts to samazina.
Kā jau vēstīts, nākamā gada valsts budžetā kā prioritātes izvirzītas valsts aizsardzības spēju stiprināšana, kā arī sociālā un nacionālā drošība, tostarp pasākumi ienākumu nevienlīdzības mazināšanai un uzņēmējdarbības konkurētspējas veicināšana.