Gada nogales svētki ierasti ir apdāvināšanas laiks, taču pašreizējā ekonomiskā situācija lielā daļā ģimeņu liks samazināt svinību izmaksas, tostarp ziemas mēnešos dzīvot krietni taupīgāk. Kā par finansiāliem izaicinājumiem runāt ar savām atvasēm? Bankas Citadele eksperti sagatavojuši padomus, kas palīdzēs sagatavoties sarunai par ģimenes taupības pasākumiem.
“Novembra izskaņā veikta Latvijas iedzīvotāju aptauja liecina, ka komunālo maksājumu pieaugums un inflācijas rezultātā augošās preču un pakalpojumu cenas liks gandrīz pusei sabiedrības meklēt veidus, kā svētku laikā ietaupīt. Tāpat pašreizējā ekonomiskā vide vairumam liks domāt par taupības pasākumiem arī turpmāko mēnešu laikā. Bērni mūsdienās ir ļoti atjautīgi un izmaiņas ikdienā caur dažādu labumu pieejamību sajutīs pietiekami ātri, tāpēc ir svarīgi runāt ar viņiem arī par finansiāli izaicinošiem laikiem – tā rezultātā jau no mazotnes radīsies izpratne par finanšu plānošanu,” teic Anna Fišere-Kaļķe, Citadeles grupas uzņēmuma CBL Life finanšu eksperte un valdes priekšsēdētāja.
Neizvairies no sarunas
Runāt par naudas izaicinājumiem ar bērnu noteikti nebūs vienkārši, taču tas ir nepieciešams, lai iedrošinātu atvasi, ka attiecīgo situāciju ģimene pārvarēs kopīgiem spēkiem. Bērni sajutīs izmaiņas gan ģimenes paradumos, gan vecāku noskaņojumā, un tas var novest pie situācijas, kad bērns kļūt nervozs, jo nezina, kas ir par iemeslu šīm noskaņojuma izmaiņām ģimenē.
Ierāmē sarunu vecumam atbilstošā veidā
Izskaidrot finansiālo situāciju var būt sarežģīti, ja bērnam nav skaidra sapratne par notiekošā kontekstu. Sarunas būtība atšķirsies, ja runāsi ar vidusskolnieku vai bērnu, kurš mācās sākumskolā, tāpēc tā ir jāpielāgo bērna vecumam un izpratnes līmenim. Der padomāt arī par sarunas norises vietu. Iespējams, ka daži bērni jutīsies komfortablāk situācijās, kad, runājot par svarīgām lietām, nav jādibina tiešs acu kontakts, piemēram, pastaigājoties, braucot automašīnā vai gatavojot ēst. Ar lielākiem bērniem var arī organizēt sapulci kopīgu ģimenes vakariņu noskaņā.
Runā par risinājumiem
Neskatoties uz bērna vecumu, iesaisti viņu kopējās situācijas risināšanā vai pat vaicā pēc padoma, pajautā, kādus iespējamos risinājumus kopīgiem taupības pasākumiem viņš redz. Pastāsti, kādus soļus ģimene plāno veikt, lai realizētu taupības pasākumus šoziem, piemēram, elektrības taupīšana var būt veids, kā arī jaunākās atvases var būtiski iesaistīties procesā. Gados vecākiem bērniem iespējams mācīt budžeta sastādīšanu un lūgt atrast labus atlaižu piedāvājumus pārtikas lielveikalu piedāvājumu avīzēs. Tas ne tikai ļaus jaunietim justies noderīgam, bet arī veicinās veselīgu izpratni par to, kāpēc šīgada svētkos, iespējams, dāvanas var būt nedaudz mazāk kā citus gadus, kabatas nauda – rūpīgāk plānota, iepirkšanās limiti – nedaudz stingrāki. Vienlaikus šī ir arī laba iespēja jauniešiem mācīt par drošības spilvena un uzkrājumu nozīmi stabila ģimenes budžeta veidošanā.
Nosvini kopīgo mērķu sasniegšanu
Ja kopīgi izvirzīts finansiālais mērķis ir sasniegts, tad svarīgi to kopā nosvinēt. Ģimenei iekļaujoties plānotajā nedēļas budžetā, var nopirkt kādu saldumu vai sarīkot kino vakaru. Stiprinot veselību, var doties sniegotos meža piedzīvojumos. Tradīcijas un kopīgi mērķi stiprina ģimeni, kā arī ilgtermiņā vairo ģimenes labklājību.
Iesaisti lēmuma pieņemšanā
Ja ģimenē būs jāievēro taupības pasākumi, tad vecākiem būs jāpieņem lēmums, no kādiem pakalpojumiem vai precēm īstermiņā atteikties. Iesaisti bērnus arī šajā lēmumu pieņemšanas procesā – iespējams, ka pāris mēnešus dzīvot bez “Netflix”, “Spotify” vai citām izklaižu platformām būs vienkāršāk, ja par to runāsiet kopā un pirms pakalpojuma atslēgšanas fakta. Meklējiet citas alternatīvas, piemēram, pārskatiet galda spēļu plauktu vai apmeklējiet bibliotēku, kur ir plašs piedāvājumu klāsts. Tāpat bērns notiekošo uztvers krietni veselīgāk, ja dzirdēs, ka arī vecāki plāno ierobežot izmaksas, kas saistās ar pašu ikdienu, piemēram, līdzņemamās kafijas iegādi. Par finansēm, tāpat kā par veselību, ir jārūpējas regulāri un pārdomāti.