Kā piesaistīt finansējumu savas daudzdzīvokļu mājas atjaunošanai: eksperti dalās ar praktiskiem padomiem

Piektdien, 14. februārī, Valmiermuižā norisinājās pirmā Vidzemes plānošanas reģiona un informatīvā atbalsta punkta par daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu “Vidzemes Energogids” organizētā apmācību cikla diena, kuras mērķis bija sniegt praktiskas zināšanas par finansējuma piesaistes iespējām ēku atjaunošanai un energoefektivitātes uzlabošanai. Pasākumā piedalījās vairāk nekā 50 dalībnieku no Alūksnes, Cēsu, Gulbenes, Limbažu, Madonas, Saulkrastu, Siguldas, Smiltenes, Valmieras, Varakļānu novadiem un Rīgas, pulcējot gan daudzdzīvokļu ēku apsaimniekotājus un dzīvokļu īpašniekus, gan pašvaldību speciālistus.

Pasākumu atklāja Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvji, sniedzot ieskatu Vidzemes EnergoGida darbībā un iniciatīvās, kas palīdz iedzīvotājiem orientēties daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas procesā. Dienas gaitā eksperti no pašvaldībām, finanšu sektora un nekustamo īpašumu pārvaldības jomas informēja par pieejamajiem līdzfinansējuma mehānismiem, tostarp pašvaldību atbalsta programmām energoefektivitātei un teritorijas labiekārtošanai, kā arī dažādām aktualitātēm un izaicinājumiem, kas saistīti ar ēku atjaunošanu.

Viens no būtiskākajiem pasākuma elementiem bija ALTUM daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes vadītājas Ievas Vērzemnieces prezentācija, kurā tika detalizēti skaidrota jaunā Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētā atbalsta programma daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanai. Programmas pieteikšanās tiks atvērta 2025. gada martā. Lai daudzdzīvokļu māja varētu saņemt atbalstu, tās renovācijas rezultātā jānodrošina vismaz 30% enerģijas ietaupījums. Līdzfinansējuma apmērs tiek aprēķināts, balstoties uz aizdevuma summu, savukārt mājām, kas renovāciju īsteno kvartālu pieejas ietvaros (vismaz trīs ēkas vienā projektā), pieejamais atbalsta apjoms var sasniegt pat 50% no aizdevuma summas. Šī programma tiek uzskatīta par nozīmīgu soli energoefektīvas dzīvojamās vides veicināšanā, un tā var sniegt būtisku finansiālu atbalstu māju atjaunošanas procesā. Vairāk par programmu iespējams uzzināt ALTUM mājas lapā.

Madonas un Valmieras novada pašvaldību pārstāvji Lelde Celmiņa un Mārtiņš Jānis Milovankins dalījās pieredzē par pašvaldību iesaisti ēku atjaunošanas procesos. Abas pašvaldības piedāvā dažādus atbalsta mehānismus, kas palīdz iedzīvotājiem segt izdevumus gan ēku energoefektivitātes paaugstināšanai, gan nepieciešamās dokumentācijas sagatavošanai. Pašvaldību pieredze liecina, ka būtisks aspekts iedzīvotājiem ir arī sakārtoti pagalmi un piebraucamie ceļi, tādēļ pašvaldībās izveidotas arī programmas piesaistīto zemju labiekārtošanai.

Savukārt, par izaicinājumiem, kas saistīti ar iedzīvotāju iesaisti ēku atjaunošanā, stāstīja SIA “Ogres Namsaimnieks” pārstāvis Kaspars Grīnbergs. Viņš uzsvēra, ka bieži vien tikai daži aktīvi iedzīvotāji uzņemas atbildību par mājas apsaimniekošanu, taču, lai panāktu pārmaiņas, visiem dzīvokļu īpašniekiem jāuzņemas atbildība par savu māju. Grīnbergs dalījās pieredzē par QR kodu izvietošanu kāpņutelpās – šādi iedzīvotāji var iegūt kopsavilkumu par savas mājas tehnisko stāvokli un nepieciešamajiem uzlabojumiem, līdz ar to veidojot izpratni par faktisko ēkas stāvokli.

Par svarīgākajiem nosacījumiem, kas jāņem vērā, lai daudzdzīvokļu mājas varētu saņemt bankas finansējumu renovācijas projektu īstenošanai, informēja Finanšu nozares asociācijas un Swedbank pārstāve Arta Sēne. Viņa norādīja, ka viens no būtiskākajiem aspektiem ir maksājumu disciplīna pēdējo 12 mēnešu laikā, kā arī kompetents projekta vadītājs un pieredzējis būvnieks, kas nodrošina sekmīgu projekta īstenošanu.

Pasākuma noslēgumā ar savu pieredzes stāstu dalījās Gunita Začesta, mājas vecākā no Mārcienas pagasta. Dzīvokļu īpašnieku kopiena jau sešus gadus aktīvi strādā pie ēkas atjaunošanas. Viņa uzsvēra, ka būtiska ir skaidra vīzija un mērķis: “Mūsu mērķis bija sakārtot māju un atgūt centrālo apkuri.” Viņa atzina, ka iedzīvotāju kopīga iniciatīva un sadarbība ar pašvaldību jau drīzumā ļaus īstenot būtiskus uzlabojumus, veicinot mājas stāvokli, drošību un dzīves kvalitāti tajā. Vairāk par daudzdzīvokļu ēkas atjaunošanu Mārcienā iespējams uzzināt Vidzemes plānošanas reģiona mājas lapā.

Dalībnieku interese un diskusijas neapsīka arī pēc pasākuma oficiālās programmas beigām – vairāki iedzīvotāji turpināja sarunas ar ekspertiem, uzdodot jautājumus par konkrētu ēku atjaunošanas iespējām, finansējuma piesaisti un labākajiem tehniskajiem risinājumiem. Tas apliecina, ka energoefektivitāte un daudzdzīvokļu ēku atjaunošana ir aktuāla un nozīmīga tēma, kas prasa padziļinātu izpratni un sadarbību starp iedzīvotājiem, apsaimniekotājiem, pašvaldībām un finanšu institūcijām.