Ministru kabinets pagājušajā nedēļā atbalstīja apjomīgus grozījumus likumā «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli», kas paredz jau no nākamā gada 1.janvāra ieviest diferencēto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Valdības plānotā Latvijas nodokļu sistēmas reforma skars ikvienu strādājošo, taču ko tas īsti nozīmē iedzīvotāju maciņiem?
Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa skaidro: “Ja šobrīd IIN likme visiem strādājošajiem ir 23%, tad no nākamā gada tā mainīsies atkarībā no ienākumu apjoma. Vairums darba ņēmēju no tā iegūs, jo iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme samazināsies. Iedzīvotāji ar ļoti augstiem ienākumiem – sākot no 5065 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas –, sāks izjust ienākumu samazinājumu IIN progresivitātes dēļ. Savukārt mazākais pieaugums paredzams tiem darba ņēmējiem, kuru alga pirms nodokļu nomaksas ir 900 līdz 1100 eiro robežās. Šādā gadījumā ikmēneša ienākumi palielinās vien par 7 līdz 11 eiro.”
Kādu IIN likmi piemēros dažādām ienākumu grupām?
Ja ienākumi mēnesī pirms nodokļu nomaksas nepārsniedz 1667 eiro jeb 20 000 eiro gadā, tad IIN likme būs 20%;
– Ja ienākumi mēnesī pirms nodokļu nomaksas pārsniedz 1667 eiro, tad par ienākumiem līdz 1667 eiro tiks piemērota 20% IIN likme, bet par pārsniegto daļu jau 23%. Tātad, ja jūsu alga ir, piemēram 1800 eiro mēnesī, tas nenozīmē, ka no tās tiks ieturēts 23% IIN. Par pirmajiem 1667 eiro tiks ieturēti 20% IIN, bet par atlikušajiem 133 eiro 23%. Turklāt visus atvieglojumus pilnā apmērā primāri atskaitīs no atalgojuma daļas, uz kuru attiecas 20% IIN;
– Ja ienākumi pārsniedz 4583 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas jeb 55 000 eiro gadā, tad IIN likme par pārsniegto daļu būs jau 31,4%. Tomēr grāmatvežiem aprēķins būs vienkāršāks – visiem ienākumiem virs 1667 eiro tiks aprēķināta 23% IIN likme, bet raugoties uz gada ienākumiem kopā, IIN atbilstošā apmērā tiks summēts kā nomaksātie 23% un solidaritātes nodokļa daļa;
– Ja ir vairākas darba vietas, 20% likme tiks piemērota izmaksas brīdī tajā darba vietā, kur iesniegta nodokļu grāmatiņa. Pārējās darba vietās ienākumiem tiks piemēroti 23%. Gada beigās, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, būs iespējams atgūt pārmaksāto nodokļa summu.
Izmaiņas neapliekamā minimuma piemērošanā, lielāki atvieglojumi par apgādājamo
Paredzēts, ka no nākamā gada diferencētais neapliekamais minimums pilnā apmērā tiks piemērots algas izmaksas brīdī. Valsts ieņēmumu dienests to aprēķinās divas reizes gadā, ņemot vērā attiecīgā darbinieka vēsturiskos ienākumus. Tas nozīmē, ka daļai iedzīvotāju vairs nevajadzēs obligāti iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu pārmaksāto IIN par nepilnīgi piemēroto neapliekamo minimumu. Tomēr atsevišķos gadījumos to būs nepieciešams iesniegt, lai precizētu piemērotā neapliekamā minimuma (un attiecīgi nomaksātā IIN) atbilstību faktiskajam ienākumu līmenim. Piemēram, ja bijušas izmaiņas ienākumos, ir vairākas darba vietas un citos gadījumos. Līdz ar to var veidoties kā nodokļa pārmaksa, tā arī “parāds,” kad būs nepieciešams veikt IIN piemaksu.
Tāpat būtiski, ka no nākamā gada tiem iedzīvotājiem, kuru ienākumi mēnesī pirms nodokļu nomaksas pārsniedz 1000 eiro, neapliekamais minimums būs 0 apmērā. Savukārt atvieglojums par apgādājamo tiks palielināts no 175 eiro uz 200 eiro. Pensionāriem neapliekamais minimums tiks palielināts līdz 250 eiro (iepriekšējo 235 eiro vietā).
“Īpaši zemāko ienākumu saņēmēji iegūs no tā, ka diferencēto neapliekamo minimumu pilnā apmērā piemēros algas izmaksas brīdī. Vairs nebūs nepieciešams gaidīt gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas laiku, lai atgūtu pārmaksāto nodokļu daļu par nepilnīgi piemēroto neapliekamo minimumu. Tāpat nedaudz pieaug atvieglojums par apgādājamiem, tomēr jāatzīst, ka tā efekts būs neliels, salīdzinājumā ar ieguvumu no IIN likmes samazinājuma. Šoreiz sanāk – jo lielāki atvieglojumi, jo mazāka ar IIN apliekamā summa un mazāks ieguvums no IIN likmes samazinājuma. Tāpēc arī rodas situācija, ka darba ņēmēji bez apgādājamiem naudas izteiksmē iegūs nedaudz vairāk nekā tādas pašas algas saņēmēji ar apgādājamiem, Savukārt strādājošajiem, kuriem nodokļu atvieglojumu kopsumma ir tik liela, ka IIN no algas netiek maksāts vispār, ikmēneša ietvaros jārēķinās pat ar ienākumu samazinājumu paaugstināto sociālo iemaksu dēļ,” norāda Evija Kropa.
Izmaiņas, kas skar iespēju atgūt pārmaksāto IIN daļu par attaisnotajiem izdevumiem
“Tāpat likuma grozījumi par IIN paredz izmaiņas attaisnoto izdevumu apmērā – gan procentuāli, gan summāri, kas jāņem vērā, plānojot savus uzkrājumus un finanses gada griezumā. Neviennozīmīgi vērtējama attaisnoto izdevumu (ārstniecības, izglītības, bērnu interešu izglītības un ziedojumu) maksājumu ierobežojošā limita palielināšana no 215 eiro līdz 600 eiro gadā par nodokļa maksātāju un katru ģimenes locekli. Daļai iedzīvotāju tas ļaus jau deklarācijas iesniegšanas gadā atgūt lielāku nodokļu daļu, kamēr tiem, kuriem bijuši salīdzinoši augsti izdevumi par zobārstniecību vai plānotām operācijām, nu jārēķinās ar ierobežojošo limitu.”
– No 215 uz 600 eiro tiek palielināta attaisnoto izdevumu ierobežojošā norma par ārstniecības, izglītības, ziedojumu un bērnu interešu izglītības maksājumiem nodokļa maksātājam un katram ģimenes loceklim. Vienlaikus arī tiek ieviests procentuālais ierobežojums – līdz 50% no gada ienākumiem. Svarīgi ņemt vērā, ka šis ierobežojošais limits turpmāk attieksies arī uz zobārstniecības un plānoto operāciju izdevumiem, kurus līdz šim bija iespējams deklarēt pilnā apmērā un attiecīgi atgūt pārmaksātā nodokļa tiesu;
-Gadījumā, kad tiek veiktas iemaksas par dzīvības apdrošināšanu (ar līdzekļu uzkrājumu), tiek pagarināts minimālais līguma periods no pieciem uz desmit gadiem, lai saņemtu likumā noteiktos IIN atvieglojumus. Tas nozīmē, ka uzkrātos līdzekļus nedrīkstēs izņemt ātrāk kā pēc desmit gadiem no līguma noslēgšanas brīža, citādi iepriekš atgūtās IIN pārmaksas par šīm iemaksām būs jāatgriež atpakaļ;
Turpmāk iemaksām privātajos pensiju fondos un dzīvības apdrošināšanas (ar līdzekļu uzkrājumu) maksājumiem tiek noteikts kopīgs ierobežojums – 10% no gada ienākumiem un ne vairāk kā 4000 eiro gadā. Iepriekš summāri ierobežojumi iemaksām netika noteikti, kā arī katram no šiem uzkrājumu veidiem atsevišķi tika noteikts ierobežojums 10% no ienākumiem (tātad kopā tie varēja sasniegt pat 20% no apliekamajiem ienākumiem);
-Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksa likumā noteiktajos gadījumos un apmērā notiks, piemērojot nodokļa likmi 20% apmērā. Pat, ja tai algas daļai, par kuru tiek maksāta augstāka likme (23%), vēl pienākas atvieglojumi, aprēķinot nodokļa atmaksu, piemēros 20% likmi. Jāatzīst, ka šādas situācijas neattiecas uz vairumu darba ņēmēju, tomēr atsevišķos gadījumos praksē var tikt novērotas. Piemēram, kad ir vairāki apgādājamie, tiek veiktas lielas iemaksas pensijas uzkrājumā (līdz 4000 eiro gadā), ir augsti attaisnotie izdevumi par ārstniecību un izglītību pašam un ģimenes locekļiem (līdz 600 eiro gadā), kas gada ietvaros viss kopā pārsniedz 20 000 eiro;
Tā kā izmaiņas stājas spēkā nākamgad, tās attieksies uz deklarācijām, kas tiks iesniegtas 2019.gadā par 2018.taksācijas gadu.
Swedbank Finanšu institūts sadarbībā ar Finanšu ministriju izstrādājis kalkulatoru, kas iedzīvotājiem ļauj aprēķināt piedāvāto darbaspēka nodokļu izmaiņu ietekmi uz savu darba algu.
Foto: frycyk01/https://pixabay.com/en/users/frycyk01-5518660//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/