Valsts ieņēmumu dienests (VID) koncentrēsies uz lielajiem nodokļu nemaksātājiem, intervijā “Neatkarīgajai” pauda dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.
Viņa atzina, ka, lai cīnītos ar aplokšņu algām, notiks resursu pārvirzīšanu. “Tāpēc no Nodokļu kontroles pārvaldes, kas no maija sauksies par Veicināšanas pārvaldi, daļa darbinieku tiks novirzīti uz Muitas policijas pārvaldi, lai tajos gadījumos, kad mēs nevaram saprast [vai uzņēmumā nenotiek nelikumības], tajā brīdī mēs ejam un ņemam to kasi ārā. Mums ir tādas tiesības, un tas pagājušajā gadā ir noticis. Līdz šim mēs daudz koncentrējāmies uz lielāko uzņēmumu grupām, kas ir svarīgi, bet šobrīd domāju, ka ir jāparāda, ka mēs redzam, mēs zinām [ka viss nav godīgi]. Atkārtoju, ka mēs negribam, lai līdz tam nonāktu, bet jautājums ir viens – attopieties tagad, jo citādi var būt par vēlu,” norādīja VID vadītāja.
Pēc VID rīcībā esošās informācijas, vietas, kur, iespējams, izmaksā aplokšņu algas, ir uzņēmumi ar 200-300 darbiniekiem. “Ja runājam par efektivitāti, tad jāsāk tomēr ar tiem uzņēmumiem, kas nodara lielāku kaitējumu gan saviem darbiniekiem, gan tautsaimniecībai, gan arī pašai nozarei, kurā viņi darbojas. Mums ir arī struktūrvienības, kas nodarbojas ar nereģistrēto uzņēmējdarbību. Tas gan ir nedaudz cits stāsts. Prioritāte būs lielie, bet netiks arī aizmirsti tie, kuri veic saimniecisko darbību nereģistrējoties,” norādīja Jaunzeme.
Savukārt runājot par ēnu ekonomiku, viņa uzsvēra, ka VID ir analītiski statistiska pieeja.Tiek aprēķināta plaisa starp «normālo» un faktisko algu. Mēs lēšam, ka pagājušajā gadā tā bija ap 19%. Tagad apkopojam svaigākus datus. Ēnu ekonomiku pie mums parasti rēķina maijā, jo ir jāsaņem pēdējie darba devēju ziņojumi. Man ir pamats uzskatīt, ka būs uzlabojums, jo sociālās apdrošināšanas iemaksas un IIN ir pildījies labi. Lielā mērā uz legalizācijas pamata. Jāatzīmē, ka mums nav dots uzdevums izvērst represīvās darbības. Tāpēc mēs cenšamies ar uzņēmējiem vienoties par pakāpenisku pāreju legālajā sektorā. Cita lieta, ja viņi nesaprot vai negrib saprast. Tad nu nekā. Tad jālieto represīvie instrumenti, bet mūsu uzdevums ir nodrošināt ilgtspējību, lai ir šodien, rīt un parīt. Tāpēc runājam par šo uzvedības maiņu, lai tie uzņēmumi, kas vēl līdz šim nav sapratuši, ka jāmaksā visi nodokļi, mainās. Ja viņi nav uz to spējīgi, tad viņiem būs jāiet ārā no tirgus, un viņu darbinieki varēs iet strādāt uzņēmumos, kuriem ir labas algas un trūkst darbinieku,” norādīja Jaunzeme.