Jauno elektrības tarifu lielākais izmaksu slogs gulsies uz mazajiem ražotājiem

Jaunie elektrības sadales tarifi, kuri stāsies spēkā augustā, mājsaimniecības neietekmēs tik ļoti smagi kā uzņēmējus, kuri ir aprēķinājuši, ka lielākais tarifu sadārdzinājums gulsies tieši uz viņu pleciem.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (Regulatora) padome pēc asām diskusijām pavasarī apstiprināja AS “Sadales tīkls” (ST) sadales sistēmas pakalpojumu tarifu projektu, kas paredz, ka sākot no 1. augusta visiem lietotājiem tiks piemērots divdaļīgs tarifs – viena daļa būs fiksēta, atkarībā no pieslēguma parametriem, un otra daļa būs mainīgā – atkarībā no patērētās elektroenerģijas apjoma. Tādējādi tiek paredzēts, ka elektrotīkla uzturēšanas izmaksu segšanā piedalās visi sadales sistēmas lietotāji.

Salīdzinot ar spēkā esošo ST tarifu, mājsaimniecībām, kurām ir vidējs elektroenerģijas patēriņš un atbilstošas pieslēguma jaudas, maksājumi par sadales pakalpojumiem pie jaunās tarifu struktūras nepieaugs. Regulators ir veicis virkni pasākumu, lai samazinātu sadales operatora izmaksas un tarifu izmaiņu ietekmi uz lietotājiem.

Lai arī sākotnēji vislielāko sašutumu par jaunajiem tarifiem cēlušas mājsaimniecības, vasara beigās īsts sašutumu vilnis varētu sekot tieši no uzņēmējiem, kuri aprēķinājuši, ka lielākais tarifu sadārdzinājums gulsies tieši uz viņu pleciem.

Uzņēmējs Alfrēds Zarāns Latvijas Radio atzīst, ka aplēsis, ka viņam piederošā beķereja turpmāk par elektroenerģijas sadali maksās pusotru reizi vairāk nekā līdz šim. Uzņēmēja sašutumu visvairāk izraisa fakts, ka lielākais izmaksu slogs gulsies tieši uz mazajiem ražotājiem. Alfrēds Zarāns arī pievērš uzmanību tam, ka lielākie ieguvēji no jaunā tarifa būs turīgas mājsaimniecības.

Arī enerģētikas eksperts Reinis Āboltiņš pievērš uzmanību tam, ka atšķirībā no mājsaimniecībām jaunie elektrības sadales tarifu ietekme uz uzņēmumiem ir ļoti pretrunīgi. Visneizdevīgākā jauno tarifu struktūra būs tiem uzņēmumiem, kuriem nepieciešamas lielas jaudas, bet patēriņš būtiski svārstās.

Savukārt saskaņā ar Regulatora veiktajiem aprēķiniem, tajās pieslēguma vietās, kur mājsaimniecībām elektroenerģijas patēriņš nav vispār vai ir tuvu nullei, maksājums par sadales sistēmas pakalpojumu pieaugs. Pieaugums iespējams arī mājsaimniecībām, kuru pieslēgumos uzstādītā jauda pārsniedz faktiski nepieciešamo – jauda ir lielāka par faktiskā patēriņa nodrošināšanai nepieciešamo. Savukārt mājsaimniecībām ar vienfāzes pieslēgumu un patēriņu virs 100 kWh mēnesī maksājums samazināsies.

Foto:Pexels/https://pixabay.com/en/users/Pexels-2286921//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

200 skatījumi