Tā dēvētajā “deputātu kvotu” sistēmas izmaiņām risinājumi jāmeklē, bet tas ir jādara pakāpeniski, LTV raidījumam “Tieša runa” atzina partijas “Vienotība” pārstāve, bijusī premjere Laimdota Straujuma.
Lai arī “Vienotības” Saeimas deputāte Laimdota Straujuma deputātu kvotu sistēmu neuzskata par negodīgu, viņa piekrīt, ka sistēmai būtu jābūt caurspīdīgākai.
Vienlaikus bijusī premjere nespēja paskaidrot, kāpēc būtu nepieciešama tieši šāda naudas sadalīšanas kārtība.
Straujuma atklāja, ka tā nebūs vienlīdzīga visiem, bet tā balstās uz deputātu lēmumiem, un, piemēram, “Vienotība” šogad sniegs kopīgus frakcijas priekšlikumus, nevis konkrētu deputātu priekšlikumus.
Ierosinājumam mainīt deputātu kvotu sistēmu Straujuma piekrīt, uzsverot, ka risinājumu jāmeklē pakāpeniski, tāpēc līdz šim viņas partija nepiedāvāja vispār atcelt šīs deputātu kvotas. “Iespējams, nākamgad to arī darīsim,” piebilda ekspremjere.
Tikmēr Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka vietniece Ilze Jurča uzsvēra, ka sabiedrība nav apmierināta ar kvotu kārtību, norādot, ka “naudas sadalīšanas godīgums un vienlīdzība ar likumu nav noregulēta.”
KNAB piedāvās Saeimas Kārtības rulli noteikt, ka deputātiem, sniedzot priekšlikumus līdzekļu sadalei, būtu arī jānorāda, ar ko deputāts ir kontaktējies, kādus viedokļus uzklausījis šī priekšlikuma tapšanai.
“Tas būtu mazs, bet labs solis uz priekš,” vērtā Jurča.
Jau vēstīts, ka arī nākamā gada budžetā tiks paredzētas tā dēvētās deputātu kvotas, un tām iecerēts atvēlēt 2,8 miljonus eiro. Gan sabiedrības, gan deputātu viedokļi šajā jautājumā dalās.
Kamēr vieni pauž viedokli, ka ar deputātu kvotu palīdzību ir sniegta iespēja atbalstīt vērtīgus projektus, piemēram, rotaļu un atpūtas laukumu remontu tuvējās pašvaldībās, teātra durvju nomaiņu, laivu un trenažieru iegādi sporta skolā, baznīcu altāra remontu u.c., otri uzsver, ka deputātu kvotas vajadzētu likvidēt.
Foto: Valsts kanceleja