Islande oficiāli ir atsaukusi savu pieteikumu dalībai Eiropas Savienībā (ES) pēc gandrīz sešiem gadiem, kopš iesniegts pieteikums, vēsta ārvalstu mediji.
Islandes valdība par šādu lēmumu informēja Latviju kā ES prezidējošo valsti, kā arī Eiropas Komisiju (EK).
“Islandes valdībai vairs nav nodomu atsākt sarunas par pievienošanos Eiropas Savienībai,” vēstulē ES Kaimiņattiecību politikas un paplašināšanās sarunu komisāram Johannesam Hānam un Latvijas ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam norādīja Islandes ārlietu ministrs Gunnars Sveinsons.
Sarunas par pievienošanos ES apstājās pēc tam, kad 2013. gada maijā pie varas nāca centriski labējā koalīcija, kas ir pret ES ideoloģiju.
“Islandes intereses vislabāk ir īstenot ārpus Eiropas Savienības,” valsts valdība norādīja savā oficiālajā mājaslapā.
Islande savu pieteikumu ES iesniedza 2009. gada jūlijā, īsi pēc tā, kad valsts piedzīvoja smagu finansiālo krīzi. EK pārstāvji sarunas ar Islandi nolēma uzsākt tā paša gada decembrī.
Pašlaik Islande piedzīvo ekonomisko attīstību- kopš pagājuša gada valsts ekonomika ir pieaugusi par 1,9 procentiem, padarot iespēju pievienoties joprojām finansiālās grūtībās esošajai ES aizvien mazāk pievilcīgu.
Savā vēstulē gan Sveinsons norādīja uz nepieciešamību turpināt sadarbību un uzturēt “ciešās”attiecības starp Islandi un ES.
Opozīcija šādu premjerministra Sigmundura Gunnlaugsona lēmumu kritizē un neatbalsta. Sociāldemokrātu partijas pārstāvis Arnis Arnasons norādīja, ka valdība ir pieņēmusi šādu lēmumu bez oficiālas parlamenta piekrišanas.