Igaunijā pagājušonedēļ pazudusi kompānija “ENVESTIO”, kas piedāvājusi pūļa finansēšanas pakalpojumus. Pēc dažādām aplēsēm tai izdevies savākt ap 30 miljonus eiro. Lai noskaidrotu, kas īsti ir noticis un vai nauda nozagta, Igaunijas policija sākusi kriminālizmeklēšanu, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.
Noguldītāji kompānijā bija no visas Eiropas. Bet īpašnieki un valde no Igaunijas un Latvijas. “Nekā Personīga” kopā ar kolēģiem Tallinā šonedēļ pētīja, kā naudas mijēju firma saistīta ar Latviju.
Pūļa finansēšanas uzņēmumu būtība ir šāda – tie savāc naudu no cilvēkiem, kas vēlas ieguldīt un nopelnīt. Uz diezgan augstiem procentiem to tālāk aizdod uzņēmējiem, kam kādai biznesa idejai strauji nepieciešams aizdevums. Tas viss notiek internetā. Ikviens var aplūkot biznesmeņu ieceres būvēt jaunas ēkas, siltināt esošās, attīstīt ražošanu vai radīt jaunu produktu.
Pagaidām šo jomu Eiropā rūpīgi neviens neuzrauga. Brisele tikai nākamgad varētu ieviest vienotus noteikumus. Līdz tam katrai valstij ir sava kārtība. Viena no liberālākajām pieejām ir Igaunijai. Pietiek aizpildīt vienu veidlapu un dažu dienu laikā uzņēmums nonāk finanšu iestāžu reģistrā. Vai naudas vākšanai piedāvātie projekti ir īsti vai arī tie ir izdomāti un pūļa platformas veidotāji ir krāpnieki – tas šobrīd jāizvērtē pašiem naudas ieguldītājiem.
Ingus Valtiņš FKTK Juridiskā un licencēšanas departamenta Licencēšanas daļas Vecākais juriskonsults
Igaunijā var reģistrēties policijas Muitas pārvaldē kā finanšu iestāde un to izdarīt ir salīdzinoši vienkārši, un var strādāt no Igaunijas. Es pieļauju, ka Igaunijā ir vājākas prasības kā mums iekļūšanai šajā reģistrā.
Kopš 21.janvāra vairs nedarbojas interneta lapa, ko bija izveidojis Igaunijā reģistrēts uzņēmums “ENVESTIO”. Interneta blogos un soctīklos sašutuma vēstules raksta apkrāptie noguldītāji, kuri pazaudējuši savu naudu.
Neoficiāli izskan, ka platformas veidotāji piesaistījuši līdz pat 30 miljoniem eiro. Cik no naudas varētu būt nozagta, to skaidros policija, kas šonedēļ sākusi krimināllietu. Tā gan brīdina – parasti šādā krāpšanā nauda tiek ātri pārvietota starp kontiem dažādās valstīs, līdz to izņem bankomātos. Tādēļ iespēja naudu atgūt esot niecīga.
Leho Laurs Centrālās kriminālpolicijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas biroja vadītājs
Mēs esam saņēmuši daudz sūdzību no cilvēkiem, kuri ir ieguldījuši kolektīvās finansēšanas platformā “ENVESTIO”. Lielākā daļa sūdzību ir no cilvēkiem ārpus Igaunijas. Pašlaik apkopojam informāciju arī no citām iestādēm.
Svarīgi ir identificēt cilvēkus, kas saistīti ar šo uzņēmumu, un noteikt, vai noziegums izdarīts Igaunijā vai citur. Šī ir izmeklēšana, kurā piedalās daudzas puses, un mēs sadarbosimies arī starptautiskā līmenī.
Igaunijas Finanšu ministrijas Finanšu tirgus politikas departamenta juriste Paula Soontaga skaidro, ka “policija pašlaik izmeklē, kas notika, kas stāv aiz kompānijas un, cik daudz potenciālo cietušo ir. Centrālais jautājums šajā lietā ir – vai investori naudu pazaudēja, jo tas saistīts ar investīciju risku. Vai arī tā ir bijusi krāpšana.”
Informācijas druskas par pazudušo firmu glabājas kāda ārvalstu interneta blogera Jorgena Volfa veidotā mājas lapā, kas, visticamāk, kalpoja kā reklāma, lai pārliecinātu potenciālos klientus, ka platforma ir uzticama un visi “ENVESTIO” piedāvātie projekti ir īsti.
Piemēram, koka granulu ražotne Tukumā. Vai Rīgā Barona un Bruņinieku ielas stūrī plānotais ”slow food” tirgus. Ielas pretējā pusē – jauna daudzstāvu ēka. Šādi projekti dzīvē eksistējuši un atrodami arī Rīgas domes publiski pieejamos dokumentos
Blogeris atrāda arī satikšanos ar “ENVESTIO” cilvēkiem. “Berga bazārā” savā birojā viņu sagaidījis firmas īpašnieks un dibinātājs Jevgenijs Kukins, atbildīgais par IT Valentīns Kisels, un firmas publiskā seja uzņēmēja Liene Meldere, kura skaitījusies investīciju un attīstības padomnieks un atbildīga par kompānijas tēlu.
“Nekā Personīga” centās sazināties ar Melderi. Viņas telefons bija izslēgts, firmas, kas saistītas ar Melderes vārdu, uzņēmumu reģistrā norādītajās adresēs nebija atrodamas.
Pirms nedēļas, kad “ENVESTIO” pārtrauca savu darbu, Meldere “Facebook” rakstīja, ka viņa sākusi saņemt draudus un lūdz cilvēkus būt iecietīgiem. Jo arī viņa pati pūļa finansēšanas platformā esot pazaudējusi savu naudu.
Viens no galvenajiem “ENVESTIO” cilvēkiem Jevgēņijs Kukins kā savu dzīvesvietas adresi norādījis sev piederošo dzīvokli Purvciemā. Tur mītošā sieviete apgalvo, ka Kukins te neesot sastopams.
“ENVESTIO” interneta platformas izstrādātājs Valentīns Kisels paralēli strādājis kādā citā firmā. Decembra vidū viņš tās vadībai iesniedzis atlūgumu un bez plašākiem paskaidrojumiem darba vietu pametis. Kiseli izdodas satikt viņa mājā pierīgā, bet sarunai ar “Nekā Personīga” viņš nepiekrita.
“ENVESTIO” reģistrēta Igaunijas galvaspilsētā. Nelielajā biroju ēkā, kur formāli atrodas vēl vairāki desmiti dažādu uzņēmumu. “ENVESTIO” pārstāvji tur nav sastopami.
“ENVESTIO” Igaunijas kompānijai filiāle reģistrēta Latvijā. Rīgā Krišjāņa Valdemāra ielā 38. Starp visām seštāvu biroju ēkā esošajām firmām tāds nosaukums te nav atrodams. Bet apsardzei uz galda redzama vēl pagājušā gada jūnijā Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes sūtīta vēstule, kas adresēta Baltkrievijā kādreiz dzīvojušajai “ENVESTIO” pārstāvei Aļesiai Nikalaičikai (Alesia Nikalaichyk). Viņa līdz 20. janvārim bija “ENVESTIO” interneta vietnes konta pārvaldniece.
Īsi pirms “ENVESTIO” platforma sabruka, cilvēkus no Latvijas un Igaunijas amatos nomainīja kāds Novosibirskā dzimis, bet Vācijā dzīvojošs Arkādijs Ganzins (Arkadi Ganzin). Viņam Jevgenijs Kukins novembra beigās nodeva īpašumā arī savu citu firmu “Marlin Invest”.
Valdē nonāk cits vācietis Eduards Ritsmans, kurš tekoši runā krieviski, pēc internetā atrodamām ziņām vēl nesen bijis iesaistīts kādā piramīdas shēmā. Kāds uzņēmums Vācijā apgalvojis, ka radījis kaut ko līdzīgu mūžīgajam dzinējam, kas darbojas ar kinētisko enerģiju. Fizikas eksperti gan projekta īstumu apšaubījuši. Ritsmans palīdzējis tam vākt naudu.
Viens no Igaunijā nogrimušās finanšu platformas finansētajiem projektiem bija RTU piederošo ekskluzīvā vietā pašā Ķīšezera krastā esošo kopmītņu ēku renovācija. Tās iznomāt uz 25 gadiem izdevies uzņēmējam Sergejam Sergejevam. Viņa un sievas Madaras Butleres firma pieteicās pūļa platformā “ENVESTIO”.
“ENVESTIO” Sergejam Sergejevam gan nav sveša kompānija. “Viņš bija tas, kurš izveidoja pirmsākumus pūļa finansēšanas platformai un Kukinam pārdeva tās “software” kodu. Bet tad sapratis, ka darbības uzsākšanai nepieciešami prāvi līdzekļi reklāmai un vietnes popularizēšanai ārzemēs, nesākto biznesu pārdevis savam agrākajam kursa biedram Zviedru biznesa augstskolā Jevgēņijam Kukinam. Pēdējās nedēļas laikā ne ar vienu no “ENVESTIO” Sergejevam nav izdevies sazināties.
“Nekā Personīga” sazinājās ar vairākiem neveiksmīgajiem investoriem, kuri uzskata, ka ENVESTIO ieguldītā nauda ir nozagta. Viņi tā pat kā vēl vairāki simti citi vērsušies Igaunijas policijā.
Starp citu “ENVESTIO” agrākās publiskās sejas Lienes Melderes vārdu mediji nesen pieminēja, stāstot par iespējamu krāpšanos ar Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras organizētiem uzņēmēju pieredzes braucieniem uz siltām un eksotiskām zemēm. Policija saistībā ar aizdomām par vairāku simtu tūkstošu eiro nesaimniecisku iztērēšanu uzsākusi plašu izmeklēšanu.
Bet Latvijas policija saistībā ar notikušo Igaunijā nav uzsākusi izmeklēšanu. Ja būšot nepieciešams, Valsts Policija igauņu kolēģiem sola sniegt atbalstu.