Iedzīvotāju attieksme pret pensiju 2. līmeni pēdējo septiņu gadu laikā kļuvusi pozitīvāka, liecina Swedbank iedzīvotāju aptauja . Pensiju 2. līmenī uzkrātos līdzekļus par savu naudu uzskata nu jau 44% iedzīvotāju (2016.gadā tie bija 30%). No tiem 14% regulāri seko līdzi uzkrājumam, kamēr 30% īsti nezina, cik daudz līdz šim izdevies uzkrāt. Taču salīdzinoši liela sabiedrības daļa aizvien ir skeptiska, paužot nostāju, ka neuzskata pensiju 2.līmeni par savu naudu (43%).
Skeptiskāk noskaņotos nepārliecina fakts, ka šo uzkrājumu saņems tikai pensionējoties (18%), kā arī nezināšana, kas pārvalda pensiju 2.līmeņa iemaksas un cik daudz ir uzkrāts (16%). Taču jāatzīmē, ka iedzīvotāju īpatsvars, kas vispār netic pensiju sistēmai, ir būtiski mazinājies. Ja 2016.gadā pensiju sistēmas ilgtspējai neticēja 35% cilvēku, tad šogad šādi domā vien katrs ceturtais (19%).
“Pēdējos gados finanšu nozare kopā ar valsts iestādēm ir daudz strādājusi, lai uzlabotu pensiju sistēmu, ļaujot iedzīvotājiem gūt lielāku pievienoto vērtību no šīm investīcijām. Redzam, ka tas vairojis arī iedzīvotāju uzticību un arī interesi par pensiju 2.līmeņa uzkrājumu. Arī šogad sagaidāmi vērā ņemami uzlabojumi. Sākot ar 1. jūliju, pensiju pārvaldītājiem būs pieejama informācija par savu plānu dalībniekiem, kas ļaus veiksmīgāk uzrunāt iedzīvotājus un palīdzēt izvēlēties katram vispiemērotāko pensiju 2.līmeņa ieguldījumu plānu. Taču arī iedzīvotājiem ir jābūt aktīviem, noskaidrojot, vai šim uzkrājumam ir izvēlēta vecumam atbilstoša ieguldījumu stratēģija, kas ļautu sasniegt augstāku pensiju nākotnē. Lai arī pensija var likties kaut kas tāls un to neasociējam ar sevi, tomēr par šo ieguldījumu veidu ir jāparūpējas laikus, lai tas nodrošinātu maksimāli iespējamo ienesīgumu. Tā galu galā ir katra strādājošā nauda, kas pastarpināti ar pensiju pārvaldītāju palīdzību ik mēnesi tiek ieguldīta finanšu tirgos,” norāda Anželika Dobrovoļska, Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītāja.
Zināšanas par pensiju 2.līmeņa uzkrājumiem vērtē kā viduvējas
Katrs otrais respondents (52%) savas zināšanas par pensiju 2.līmeni vērtē kā viduvējas – attiecīgi zina, kas pārvalda pensiju 2.līmeni, bet ienesīguma rezultātiem līdzi neseko. Savukārt 19% tās vērtē kā labas vai ļoti labas, norādot, ka regulāri seko līdzi gan sava pensiju 2.līmeņa uzkrājuma rezultātiem, gan arī tirgus aktualitātēm kopumā. Tieši pensiju plānu ienesīgums ir būtiskākais kritērijs, pēc kā iedzīvotāji izdara savu izvēli par labu kādam pensiju 2.līmeņa plānam (50%). Tam seko savam vecumam atbilstoša ieguldījumu plāna izvēle (38%), līdzekļu pārvaldītāja pieredze (28%) un komisijas (25%). Interesanti, ka tas, vai pensiju 2.līmeņa nauda tiek ieguldīta Latvijas ekonomikā jeb pašmāju uzņēmumos, lielai daļai iedzīvotāju nav svarīgi (29%) vai par to vispār nav domājuši (47%). Tikmēr atbalstu tam pauž vien 22% respondentu.
Kā uzzināt informāciju par savu pensiju 2. līmeņa plānu?
Lai uzzinātu, kas pārvalda iedzīvotāja pensiju 2.līmeņa naudu un kāds pensiju plāns ir izvēlēts, jādodas uz portālu latvija.gov.lv. Šajā vietnē iespējams arī mainīt pensijas pārvaldītāju un pensiju plānu, kas atbilst iedzīvotāju vecumam. Turklāt tagad ir iespējams savu pensijas 2.līmenī esošo naudu atstāt mantojumā. Tas nozīmē – ja pensiju 2.līmeņa dalībnieks nesasniegs pensionēšanās vecumu, viņa uzkrātā nauda tiks nodota kādam no tuviniekiem. Tātad nauda netiks zaudēta, bet paliks ģimenē un būs papildu finansiāls atbalsts kādam no savējiem.