Gripas vakcīna palīdzēs konstatēt Covid-19 pacientus, jo simptomi abām slimībām būs līdzīgi

Gatavojoties iespējamam otrajam Covid-19 vilnim, Veselības ministrija (VM) strādā arī pie tā, lai sagādātu pēc iespējas vairāk gripas vakcīnu un paplašinātu to cilvēku loku, kuriem valsts šo vakcināciju apmaksā.

Intervijā Latvijas Radio veselības ministre Ilze Viņķele (AP!) atzina, k ašajā sarakstā plānots obligāti iekļaut mediķus un sociālo aprūpes centru iemītniekus.

Pašlaik valsts pilnībā apmaksā gripas vakcīnu bērniem vecumā līdz 2 gadiem un bērniem vecumā līdz 18 gadiem ar hroniskām slimībām un 50% apmērā – grūtniecēm, senioriem no 65 gadu vecuma, iedzīvotājiem ar hroniskām slimībām.

“Mūsu uzdevums ir izplēst no ražotāja pēc iespējas vairāk vakcīnu,” sacīja ministre.

Viņa atzina, ka gripas vakcīna palīdzēs nošķirt Covid-19 pacientus, jo simptomi ir līdzīgi. Arī infektologi atzīst, ka potenciāli saslimšanas gadījumā vakcīna pret gripu Covid-19 gaitu padara vieglāku.

Tāpat arī VM strādā arī pie potenciālās Covid-19 vakcīnas un zāļu iegādes. Tā piemēram, šobrīd ir sāktas sarunas ar farmācijas kompāniju, kuras zāles atzītas par efektīvām cīņai ar Covid-19.

Jāatgādina, ka vakcinēties pret gripu ir ieteicams rudens sākumā, kad gripas epidēmija vēl nav sākusies. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem 80% vakcinēto personu ar gripu nesaslimst, bet 20% izslimo gripu vieglā formā. Cilvēkiem pēc 60 gadiem imunitāte izveidojas tikai 60% līmenī, taču saslimušajiem gripa norit bez komplikācijām. Pēcvakcinācijas periodā dūriena vietā iespējams neliels apsārtums un pietūkums.

Ņemot vērā, ka imunitāte izveidojas 14 dienu laikā pēc vakcinācijas un gripas izplatība parasti ilgst vairākus mēnešus – līdz pat maija beigām, vakcinēties pret gripu nav par vēlu arī epidēmijas laikā.

Vakcinācija pret gripu ik gadus ieteicama ikvienam, tomēr Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi īpaši aicina vakcinēties tos cilvēkus, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks. Tie ir:

  • cilvēki, kuri slimo ar hroniskām plaušu (t.sk. astmu), sirds un asinsvadu sistēmas, nieru un vielmaiņas slimībām;
  • cilvēki, kuri plāno operācijas vai ārstēšanos stacionāros;
  • bērni no sešu līdz 23 mēnešu vecumam, jo viņiem vēl nav izveidojusies imunitāte pret nevienu no gripas vīrusiem;
  • cilvēki, kuri vecāki par 65 gadiem, jo šajā vecumā imūnā sistēma vairs nenodrošina pilnvērtīgu aizsardzību pret saslimšanu un nereti saasinās arī hroniskās slimības, kas kopā ar gripas vīrusu var radīt dzīvībai bīstamas komplikācijas;
  • grūtnieces un sievietes, kuras plāno grūtniecību gripas sezonā;
    mediķi un sociālie darbinieki, kuri rūpējas par pacientiem ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs.
  • Tāpat ieteikts vakcinēties cilvēkiem, kuriem ģimenēs ir mazi bērni, veci cilvēki vai cilvēki ar hroniskām saslimšanām.